Connect with us

Araştırma ve Raporlar

KURUM İÇİ SUİİSTİMALİN ZARARI TELAFİ EDİLEMİYOR…

Association of Certified Fraud Examiners (ACFE), 2020 Suiistimal/Sahtekarlık Raporu’nu yayınladı. Rapora göre; Türkiye’nin de içinde bulunduğu Doğu Avrupa ve “Orta-Batı Asya” ülkelerindeki kurum içi suistimale uğrayan kuruluşların yüzde 61’i zararlarını telafi edemiyorlar. Bu bölge, kurum içi suiistimallerde ilk sırada yer alıyor.

Dolandırıcılık denetmenlerine yönelik profesyonel hizmet sunan Association of Certified Fraud Examiners (ACFE) derneğinin yayınladığı “2020 Suiistimal/Sahtekarlık” raporunda; 2018-2020 yılları arasında 125 ülkeden bildirilen 2504 suiistimal/sahtekarlık vakasının yol açtığı finansal kaybın 3,6 milyar doları aştığı; bu tutarın rapordaki şirketlerin yıllık cirolarının yaklaşık yüzde 5’ine denk geldiği belirtildi.

DOĞU AVRUPA VE ORTA-BATI ASYA’DA EN ÇOK “RÜŞVET VE YOLSUZLUK” YAYGIN
Türkiye’nin “yeni nesil ödeme çözümleri” sunan finansal teknoloji şirketi Sipay’ın açıklamasına göre; Türkiye’nin de içinde bulunduğu Doğu Avrupa ve Orta-Batı Asya’da kurum içi suiistimal yöntemlerinde yüzde 61’le rüşvet ve yolsuzluk, yüzde 22’yle nakit dışı işlemler ve yüzde 17’yle oranında sahte faturalandırma yapılıyor.

ABD VE KANADA BİRİNCİ SIRADA…
Şirketlerde suiistimal/sahtekarlık vakalarının yüzde 15’i operasyon, yüzde 14’ü muhasebe, yüzde 12’si üst yönetim ve yüzde 11’i satışta tespit edildi. Rapordaki vaka sayılarına göre; ABD ve Kanada 895 vaka ve yüzde 46’lık oranla birinci, Türkiye’nin de içinde bulunduğu Doğu Avrupa ve Orta-Batı Asya bölgesi ise 95 vaka ve yüzde 5’le sonuncu sırada.

EN YAYGIN SUİSTİMAL TÜRÜ “ZİMMETE PARA GEÇİRME”
Araştırmada; dünya genelinde en yaygın suiistimal/sahtekarlık türünün zimmete para geçirme; en fazla finansal kayıp oluşturan suiistimalin ise yıllık 954 bin dolarla “mali tablo usulsüzlüğü” olduğu belirlendi.

Emre Kahyaoğlu-Sipay’in Dolandırıcılık Uzmanı

“FAİLİNİN POZİSYONU YÜKSELDİKÇE, FİNANSAL KAYIP ARTIYOR”
Sipay’in Dolandırıcılık Uzmanı Emre Kahyaoğlu, failin pozisyonu yükseldikçe, finansal kaybın arttığına dikkat çekti: “2018 – 2020 dönemini kapsayan raporda bölgemizde bildirilen toplam suiistimal vaka sayısı 95; Sırbistan 14 vaka sayısıyla birinci sırada yer alıyor. Sırbistan’ı 13’er vakayla Türkiye ve Rusya takip ediyor. Faillerin yüzde 26’sı şirket sahibi ve üst düzey yönetici, yüzde 37’si yönetici, yüzde 34’ü ise uzman ve altı pozisyonlarda görev aldığı ortaya çıktı.”

Bizi Paylaşın
  •  
  •  
  •  
  •  
  • 1
  •  
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir