Connect with us

Finans & Ekonomi

40’TAN FAZLA ÜLKEYE ELEKTRİK MOTORU İHRAÇ EDİYOR…

Bir milyon adet yıllık üretim kapasitesiyle elektrik motoru sanayisinin dünya ölçeğinde önde gelen firmaları arasında yer alan yüzde yüz yerli sermayeli Gamak; önümüzdeki üç yıl içinde 50 milyon dolarlık yatırımla motor ve jeneratör üretim kapasitesini yüzde 50 arttırmayı hedefliyor. Başta Almanya, İtalya ve İspanya 40’ı aşkın ülkeye ürün ihraç eden firma; son üç yılda büyük bölümü robotik üretim modellerine dönük 70 milyon dolarlık yatırıma imza attı.

 

Covid-19 salgınına rağmen 2020 yılının kendileri açısından bir hayli hareketli geçtiğini ifade eden Gamak Satış Müdürü Ercan Şenyurt, “Bu başarının temelinde güçlü finansal yapımız, entegre üretim anlayışımız ve sektöre öncülük eden tecrübemiz yer alıyor.” dedi.

Ercan Şenyurt-Gamak Satış Müdürü

“NEREDEYSE TÜM ELEKTRİKLİ MOTOR İHTİYACINI KARŞILIYORUZ”
Şenyurt, 1961 yılında kurulan Gamak’ın 1000’i aşan çalışanıyla 0,06 kW’dan – 3000 kW güce kadar elektrik motorları ürettiğini ve neredeyse sanayinin tüm motor ihtiyacını karşıladığını söyledi: “Almanya, İtalya, İspanya başta olmak üzere 40’tan fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz, yüzde yüz yerli bir firma olarak ihracat çok önem verdiğimiz ve yatırımlarımıza devam ettiğimiz bir konu. Konsolide cironun içerisindeki ihracat payımız yaklaşık yüzde 15. Dünyadaki gelişmelere paralel olarak istihdam ve yatırımlarımızla ihracat cirosunun iki yıl içinde 4 katına çıkmasını hedefliyoruz.”

 

 

“ÜRETİM VERİMLİLİĞİNİ SAĞLAYACAK ADIMLAR ATIYORUZ”
Küresel markalardan GE (General Electric) ve Vestas’la rüzgâr türbin jeneratörleri üretiminde çözüm ortaklığına gittiklerini belirten Şenyurt; “sanayideki enerji tüketiminde verimliliği merkeze alan sistemlerin” önemine dikkat çekti: “Endüstri ve alt yapıda kullanılan elektriğin yüzde yetmişi elektrik motorları tarafından tüketiliyor. Hatta bazı sektörlerde bu oran yüzde seksenlere kadar çıkabiliyor. Dolayısıyla elektrik motorlarında verimi arttırıcı yatırımların yapılması hem enerji tüketiminde tasarruf hem de sürdürülebilir kalkınmaya katkı sağlayacaktır. Biz bu noktada gerekli alt yapı çalışmalarımızı zaten güçlendirmiştik. Uzun süredir akıllı otomasyon sistemleri kullanarak, üretim verimliliğini de sağlayacak adımlar atıyoruz.”

Gamak Makine A.Ş.’nin İstanbul Ümraniye’deki üretim tesisleri.

“MOTOR VE JENERATÖR ÜRETİM KAPASİTESİNİ YÜZDE 50 ARTIRACAĞIZ”
Firmanın mevcut ve gerçekleşecek yatırımları hakkında “Pazar ihtiyaçlarını karşılamak ve modernizasyon için geçtiğimiz üç yılda 70 milyon dolar yatırım gerçekleştiren şirketimiz, yatırımlarının büyük kısmını robotik üretim modellerine yönlendirdi. Gelecek üç yıl içinde yapılması planlanan 50 milyon dolar yatırımla da motor ve jeneratör üretim kapasitesinin yüzde 50 arttırılmasını hedefliyoruz.” bilgisini aktaran Şenyurt; iş ortaklarına yönelik online satış platformunun tamamlanmak üzere olduğunu ve “firma içerisindeki diğer süreçlerin de dijital dönüşüm stratejilerine uygun şekillendiğini” dile getirdi.

“2021 NORMALLEŞME VE ATAĞA GEÇİŞ YILI OLACAK”
Yeni dönemde büyümenin “dijitalleşme ve teknolojiyle sağlanacağının” altını çizen Şenyurt; 2021’in “normalleşme ve atağa geçmede geçiş yılı olacağını”, pandemi sürecinde edindikleri “tecrübeleri ve iş yapma tarzını” yeni döneme entegre ettiklerini belirtti.

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir