Connect with us

Finans & Ekonomi

AKILLI TELEFONLARDAKİ POS İŞLEMLERİ ARTIK LİMİTSİZ…

Kredi kartı şifresi gerektirmeyen temassız alışveriş için akıllı telefonları POS cihazına dönüştüren yerli teknoloji şirketi Provision, bir ilke daha imza attı. PIN (şifre) destekli SoftPOS uygulamasıyla, temassız işlemlerde limit ortadan kalktı.

Yerli teknoloji şirketi Provision daha öncesinde “temassız ödeme limiti altındaki işlemler için Android tabanlı akıllı telefon ve tabletleri POS cihazlarına dönüştüren” SoftPOS uygulamasını hayata geçirmişti. Şirket, geçtiğimiz kasım ayında “ödemelerin temassız işlem limitine takılmadan hızlı ve güvenli bir şekilde yapabilmesi için” Mastercard ve Visa’nın “Güvenli PIN Kabulü Sertifikasyonu”nu tamamladı. PIN destekli SoftPOS, kasım ayında Akbank müşterileri için canlı ortama alınarak; “Türkiye’de canlı ortama alınan, Android telefonları ve tabletleri POS cihazına çeviren şifre destekli ilk ürün” özelliği kazandı.

TEMASSIZ İŞLEMDE LİMİT KALKIYOR
PIN destekli SoftPOS’la özellikle küçük ve mikro ölçekteki işletmeler, POS maliyeti olmadan temassız özellikli kartlar ile ödeme işlemlerini hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirecek. Bu sayede POS cihazı maliyeti nedeniyle yalnızca nakit kabul eden işletmeler için gelir kaybı da önlenebilecek.

Nihat Karabacak-Provision CEO’su

“KÜÇÜK İŞLETMELERİN POS MALİYETİ DÜŞECEK”
Provision CEO’su Nihat Karabacak, uygulama sayesinde küçük işletmelerin de bundan böyle yüksek tutarlı satışlar yapabileceğini belirtti: “Küçük ve mikro işletmelerin POS maliyetlerini düşürerek, daha yüksek tutarlı satış yapmalarına imkân veren şifre destekli SoftPOS uygulamasının tüm taraflara büyük kolaylık sağlayacağına inanıyoruz. Bu uygulama bugüne kadar şifre desteği olmadığı için sadece temassız işlem limitinin altında kalan alışverişlerde kullanılabiliyordu. Yeni geliştirdiğimiz PIN destekli SoftPOS’un, MasterCard ve VISA sertifikasyonlarını tamamlanmasıyla birlikte, artık işletmeler temassız limitine takılmadan ödeme kabul edebilecek.”

“DÜNYA GENELİNDE YAYGINLAŞACAĞINI ÖNGÖRÜYORUZ”
Karabacak, uygulamanın dünya genelinde yaygınlaşmasını beklediklerini söyledi: “Ürünümüz Akbank müşterileri için Türkiye’de ilk kez canlı ortama alınırken, aynı şekilde global ödeme şirketi Portekiz SIBS ile Yunanistan’ın en büyük bankası AlphaBank’ın Romanya iştirakini de canlı ortama alarak ürünün yurt dışında da yaygınlaştırılması yolunda ilk ciddi adımı attık. Ürünümüzü kısa zaman içinde farklı ülkelerdeki diğer müşterilerimizle birlikte yaygınlaştırmaya devam edeceğiz.”

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir