Connect with us

Dünya Gündemi

HANGİ COVID-19 AŞISI DAHA GÜVENLİ?

Yeni tip Koronavirüs’e (Covid-19) karşı geliştirilen aşılardan 5’inin insanlara uygulanması için geri sayım başladı. Ancak dünyanın dört gözle beklediği aşılara ilişkin kafalardaki soru işaretleri henüz tam netliğe kavuşmadı. Şimdi herkes şunu merak ediyor: Hangi aşı daha güvenli ve etkili?

Tüm dünyada heyecan uyandıran Covid-19 aşılarının tatbiki için artık sayılı günler kaldı. Aşılarda önce üretim ve sonra da dağıtım süreçleri gündemi meşgul etti. Geliştirme aşaması tamamlanan 5 aşı insanlara uygulanacak. Ortada farklı aşı seçeneklerinin olması sevindirici. Ama diğer yandan da düşündürücü. Kafalarda pek çok soru var: Hangi aşı yapılmalı? Hangisi daha güvenli? Etkililik ve güvenlilik kriterlerinde ağırlık hangisinden yana? Bu soruların cevapları birazdan okuyacağınız 5 aşının özelliklerinde gizli. Karar sizin.

BIONTECH /PFIZER AŞISI – ALMANYA / ABD (RNA TABANLI)
RNA tabanlı aşılarda virüsün tamamı yerine, genetik bilgisini taşıyan RNA zincirinden kritik bir kısım vücuda enjekte ediliyor.
Aşı üretim kaynağı: Sentetik kod: Aşı, kişinin koluna enjekte edildiğinde kas hücreleri, virüsü imal etmeye başlıyor. Yüzde 95 bağışıklama oranı kaydedilen aşının; -70° (6 ay) / 4° (1 hafta) saklanması gerekiyor.
Doz başına maaliyeti ortalama 19,5 doları bulacak aşı; 28 gün arayla 2 doz şeklinde uygulanacak.

SPUTNİK V AŞISI – RUSYA (VİRAL VEKTÖR)
Viral vektör aşılarında gen teknolojisi kullanılarak, virüsün taşıdığı genetik materyalin bir kısmı başka bir virüs içine yerleştiriliyor ve vücuda enjekte ediliyor.
Aşı üretim kaynağı: Canlı Hücre: Virüsün taşıdığı genetik materyalin bir kısmı, başka bir virüs içine yerleştiriliyor ve vücuda enjekte ediliyor. Yüzde 92 bağışıklama oranı tespit edilen aşı; 4° (6 ay) saklanabiliyor.
Doz başına 10 dolar maliyetli aşı, 21 gün ara ile 2 doz uygulanacak.

MODERNA AŞISI – ABD (RNA TABANLI)
RNA tabanlı aşılarda virüsün tamamı yerine, genetik bilgisini taşıyan RNA zincirinden kritik bir kısım vücuda enjekte ediliyor.
Aşı üretim kaynağı: Sentetik kod: Aşı, kişinin koluna enjekte edildiğinde kas hücreleri, virüsü imal etmeye başlıyor. Yüzde 95 bağışıklama oranı sağlayan aşı; -20° (6 ay) / 4° (30 gün) saklanabiliyor.
Doz başına maliyeti 25-37 dolar hesaplanan aşı 28 gün ara ile 2 doz uygulanacak.

OXFORD / ASTRA ZENECA AŞISI – İNGİLTERE / İSVEÇ ( VİRAL VEKTÖR)
Viral vektör aşılarında gen teknolojisi kullanılarak, virüsün taşıdığı genetik materyalin bir kısmı, başka bir virüs içine yerleştiriliyor ve vücuda enjekte ediliyor.
Aşı üretim kaynağı: Canlı Hücre: Virüsün taşıdığı genetik materyalin bir kısmı, başka bir virüs içine yerleştiriliyor ve vücuda enjekte ediliyor. Yüzde 70 bağışıklama görülen aşı, 4° (6 ay) saklanabiliyor.
Doz başına maliyeti 3 dolar civarında beklenen aşı, 28 gün ara ile 2 doz uygulanacak.

SINOVAC AŞISI – ÇİN (GELENEKSEL)
Geleneksel aşılarda enfeksiyona sebep olan virüsler, zayıflatılarak ya da etkisizleştirilerek vücuda enjekte ediliyor, böylece vücut kendisine zarar veremeyecek hale gelen virüse karşı bağışıklık kazanmayı öğreniyor.
Aşı üretim kaynağı: İnaktif virus: Tavuk Yumurtası vasıtasıyla çoğaltılan inaktif virüs enjekte ediliyor. Yüzde 90 bağışıklama sağlayan aşı, 2-8° arası (3 yıl) saklanabiliyor.
Doz başına maliyeti Çin’de 29 dolar, yurtdışı fiyatının 13-15 dolar civarında olması beklenen aşı, 14 gün ara ile 2 doz uygulanacak.

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir