Connect with us

Finans & Ekonomi

FORD OTOSAN’DAN 20.5 MİLYAR LİRALIK YATIRIM…

Ford Motor Company ile Koç Holding’in eşit oranda hisse sahibi olduğu Ford Otosan, 2026 yılına kadar 20.5 milyar liralık yatırımı hayata geçireceğini duyurdu: “Etkisi 10 yılı aşacak ileri görüşlü bu yatırım ile hem şirketimizi hem de Türkiye otomotiv sanayini geleceğe taşıyacağımıza ve global arenada rekabet gücümüzü artıracağımıza inanıyoruz.”

 

60 yıllık sanayi kuruluşu Ford Otosan’ın 2020-2026 yılları arasında gerçekleştirmeyi planladığı yatırımlara ilişkin açıklamasında “20,5 milyar TL tutarındaki bu yatırım ile elektrikli ve bağlantılı yeni nesil ticari araç projelerinin hayata geçirilmesini, bununla birlikte üretim tesislerimizdeki modernizasyon ve otomasyon çalışmalarının geliştirilmesini, yanı sıra Ford’un Avrupa’da devam eden ticari araç pazar liderliğine ve artan pazar payı başarısına istinaden büyüyen ticari araç pazarındaki talebi karşılamak için kurulu kapasitemizi artırmayı öngörüyoruz.” denildi.

Ford Otosan Kocaeli Yeniköy Fabrikası.

“3 BİN KİŞİLİK EK İSTİHDAM HEDEFLİYORUZ”
Açıklamanın devamı şöyle: “Bu kapsamda, Kocaeli Fabrikalarımızdaki araç üretim kapasitemizi 650 bine çıkarmayı ve batarya montaj fabrikası kapasitesini de 130 bin adede ulaştırmayı amaçlıyoruz. Aynı zamanda 3 bin kişilik ek istihdam sağlamayı da hedefliyoruz. Yatırımlarımıza ilişkin detayları önümüzdeki dönemde paylaşmaya devam edeceğiz. Çalışanlarımız, bayilerimiz, tedarikçilerimiz başta olmak üzere tüm paydaşlarımızla birlikte büyük Ford Otosan ailesi olarak heyecan duyduğumuz bu yatırım döneminin, memleketimiz için hayırlı olmasını temenni ediyoruz.”

Ford Otosan Ortaklık Yapısı.

Ford Otosan Eskişehir Fabrikası.


Ford Otosan Kocaeli Gölcük Fabrikası.

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir