Connect with us

Gündem

GILEAD’DEN SAHTE REMDESİVİR UYARISI…

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınının ilkinden daha ağır seyreden ikinci dalgasının yaşandığı süreçte ABD-California merkezli biyofarmasötik ilaç şirketi Gilead Sciences bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Gilead Türkiye’den kritik açıklama: “Son dönemde ülkemize yasa dışı yollardan Remdesivir içerdiği iddia edilen sahte olma olasığı yüksek ürünlerin girdiği ve karaborsada satıldığı bilgisini almış bulunuyoruz.”

 

Gilead Türkiye’nin açıklamasında “Covid-19’un tedavisi için Gilead tarafından geliştirilen etkililiği kanıtlanmış ve onaylanmış ilk ve tek antiviral molekül olan Remdesivir’in orijinal ticari marka ismi Veklury®’dir. Veklury®, Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği, Japonya, Kanada, Avustralya, Tayvan, Singapur, BAE, İsrail, Hong Kong ve Hindistan gibi dünya genelinde 50’nin üzerinde ülkede ruhsatlandırılmıştır. Veklury®, Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’nca henüz ruhsatlandırılmamış, ticari olarak kullanıma sunulmamıştır ve yüksek öncelikli olarak değerlendirilip ruhsatlandırılması için Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ile görüşmelerimiz devam etmektedir.” denildi.

“REMDESİVİR İÇERDİĞİ İDDİA EDİLEN SAHTE OLMA OLASILIĞI YÜKSEK ÜRÜNLER…”
2020 Mayıs’taki talebi üzerine 3 bin hastanın tedavisini karşılayacak miktarda (17.378 flakon) Veklury®’nin Sağlık Bakanlığı’na ücret alınmadan iletildiği dile getirilen açıklamada kamuoyu şu ifadelerle uyarıldı: “Türkiye’de Veklury®’ye erişim talebi yalnızca hekimler tarafından Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Yurtdışı İlaç Temini Prosedürü kapsamında yapılabilmektedir. Bakanlıkça Veklury® kullanımı uygun görülen hastalar için ilacın sevkiyatı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından talep yapılan ilin İl Sağlık Müdürlüğü’ne sağlanmaktadır. Ülkemizde Remdesivir’in Sağlık Bakanlığı’na bağışlanan adetler haricinde başka bir tedariki bulunmamaktadır. Son dönemde Sağlık Bakanlığı tarafından temin edilmeyen, Remdesivir içerdiği iddia edilen sahte olma olasığı yüksek ürünler ülkemize yasa dışı yollardan girmiştir. Bu ürünlerin Veklury® ile hiçbir ilgisi bulunmamaktadır ve de kullanılmaları tehlikeli olabilir.”

TÜRKİYE’DE RUHSATLANDIRMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR
Gilead Türkiye, “Veklury®’yi Sağlık Bakanlığı kural ve denetimlerine uygun olarak en hızlı şekilde Türk halkının kullanımına sunmak için gerekli tüm işlemleri gerçekleştirmeye” devam ettiğini kaydetti. Gilead, 33 yıldır HIV/AIDS, Hepatit B, Hepatit C, eflamasyon, onkoloji ve sistemik mantar enfeksiyonları alanlarında yenilikçi tedaviler geliştirmeye çabalıyor.

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir