Connect with us

Finans & Ekonomi

YABANCIYA KONUT SATIŞINDA YÜZDE 23 ARTIŞ…

Türkiye’de yabancı yatırımcılara Ekim 2020’de 5 bin 331 adet konut satıldığını; Ekim 2019’a göre yüzde 23’lük artış meydana geldiğini belirten Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği Başkanı Ömer Faruk Akbal; bunun sektördeki hareketliliğe işaret ettiğini ve ilerisi için umut verdiğini söyledi.

 

2020 Ocak – Ekim döneminde uluslararası yatırımcılara 31 bin 797 konut satışı gerçekleştiğini açıklayan Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal, “Bu yılın toplamında yabancıya konut satışında 40 bin adede yaklaşabilir ve yılı en az kayıpla atlatabiliriz” dedi.

Ömer Faruk Akbal-Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı 

“TÜRKİYE YABANCILAR İÇİN GÜVENLİ LİMAN”
Akbal, Covid-19 salgını hüküm sürerken yabancıya konut satışında Avrupa’da yalnızca Almanya’nın Türkiye’deki gibi olumlu bir hava yakalayabildiğini kaydetti: “Ancak bu ülkedeki yıllık konut satışı Türkiye’nin bir aylık rakamına denk geliyor. Sektör olarak yakaladığımız bu istikrarın daha da iyileşerek devam etmesi yatırımcılar için güvenli limanın Türkiye olduğunu bir kez daha gösterdi.”

“KAZAKİSTAN ALIMLARI 3 KATINA ÇIKTI”
Yabancılara Ekim 2020’de Ekim 2019’a nazaran yüzde 23’lük artışla 5 bin 331 adet konut satıldığını ve “İran, Irak, Rusya, Afganistan ve Kazakistan’ın” ilk 5’te yer aldığını belirten Akbal; şu bilgileri aktardı: “Irak ve İran vatandaşlarına konut satışı geçtiğimiz yıla göre önemli bir artış kaydetti. Kazakistan, 2019 yılı Ekim ayına göre yaklaşık 3 katı artış göstererek 2020 Ekim ayında 213 adede ulaştı. ABD ve İngiltere’den gelen talepte önceki yıla oranla gözlenen ivmelenme dikkat çekiyor. ABD vatandaşlarının geçtiğimiz yıl ekim ayında 57 olan konut alımı, bu yıl 104’e ulaşarak yükselişini sürdürdü.”

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir