Connect with us

Araştırma ve Raporlar

ERICSSON’DAN TÜRKİYE’YE YAPAY ZEKA ÜSSÜ…

Ericsson Türkiye’de yapay zeka ve otomasyon merkezi için kolları sıvadı. Ericsson’un Operations Engine modelinden örnek alınarak kurulacak merkezde yapay zeka ve otomasyon alanında araştırmalar yürütülecek. Merkez faaliyete geçtiğinde; yapay zeka ve otomasyon çalışmalarıyla yerel araştırma ve geliştirme ekonomisine destek olacak.

130 yıldan bu yana Türkiye pazarında faaliyet gösteren Ericsson; “başta Yapay Zeka (AI) ve Makine Öğrenimi (Machine Learning) yeni nesil teknolojilere dayalı yüksek değerli mühendislik ve tasarım çözümlerinin teşvik edilmesini amaçladığı” merkezin kuruluş hazırlıklarını sürdürüyor. Merkezde yapay zeka yeteneklerinden yararlanılarak, servis sağlayıcıların dijital planlarını ayrıntılı bir şekilde tasarlayabilmelerine yardımcı olunacak.

Işıl Yalçın – Ericsson Genel Müdürü

EKOSİSTEMİN GELİŞİMİNE KATKI
Ericsson Genel Müdürü Işıl Yalçın, yeni hizmete açacakları merkezle ekosistemin gelişimine katkı sağlayacaklarını söyledi: “Dijital dönüşümden geçen servis sağlayıcılar, yeni hizmetleri pazara ilk sunan ve ihtiyaç duyulan çevikliğe ulaşmak için giderek daha fazla yapay zeka ve otomasyona yöneliyor. Yeni merkezin kurulması ekosistemimizin gelişimine katkı sağlayacak. Ericsson olarak Türkiye’nin günümüz teknolojisinde ihtiyaç duydukları araçlara Türk mühendislerle destek olacağız.”

 

5G’DE HEDEF 2025’ KADAR 80 MİLYON ABONE
Ericson Mobilite Raporu’na göre, 2025 yılına kadar Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesinde 80 milyon aboneye ulaşmasıyla, toplam mobil aboneliklerin yüzde 10’u 5G’li olacak. Verilerde yaşanan büyük artışı desteklemede zorluk yaşayan servis sağlayıcılar; Bilişim Teknolojileri Dönüşümü stratejileri doğrultusunda ağ ve uygulama performansını iyileştirme yoluna gitmekte. Ericsson, Yönetilen Hizmetler Merkezi’ne servis sağlayıcıların müşterileriyle etkileşimini artırmak amacıyla yapay zeka tabanlı yönetim hizmetleri ekleyerek 5G planı dahilinde destek çalışmaları yürütecek.

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir