Connect with us

Araştırma ve Raporlar

PROF. DR. SİTTİ’DEN “ÇIĞIR AÇAN” BULUŞ…

“Duvarları Yıkmak: Dünya Bilim Zirvesi’nde” “Yılın Bilimde Çığır Açan Buluşu Ödülü”, Mühendislik ve Teknoloji kategorisinde Koç Üniversitesi Tıp ve Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Sitti’ye verildi. “Kablosuz küçük tıbbi robotlar, biyoesinli minyatür, yumuşak robotlar ve yapıştırıcılar gibi” dikkat çekici çalışmaları Sitti’yi ödüle ulaştırdı.

9 Kasım 1989 Berlin Duvarı’nın yıkılmasından ilham alınarak düzenlenen “Duvarları Yıkmak: Dünya Bilim Zirvesi”, geleceğin bilimsel atılımlarının tartışıldığı bir forum niteliğinde. Bu yılki zirvede 111 ülkeden yaklaşık 1000 aday, 10 farklı kategoride yarıştı. Mühendislik ve Teknoloji kategorisinde “Yılın Bilimde Çığır Açan Buluşu Ödülü’ne”, Koç Üniversitesi Tıp ve Mühendislik Fakülteleri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Sitti layık görüldü. Prof. Dr. Sitti aynı zamanda ETH Zürih Bilişim Teknolojileri ve Elektrik Mühendisliği Bölümü’nde de öğretim üyesi ve Max Planck Akıllı Sistemler Enstitüsü’nün direktörü.

Prof. Dr. Metin Sitti – Koç Üniversitesi Tıp ve Mühendislik Fakülteleri Öğretim Üyesi

“HEP İNSAN VÜCUDUNDA GEZEBİLECEK KÜÇÜK TIBBI CİHAZLARI HAYAL ETTİM”
Yürüttüğü araştırmanın “insan vücudu içinde kablosuz tıbbi cihazların kullanımının önündeki engelleri ortadan kaldırdığını” ifade eden Prof. Dr. Sitti, konuya ilişkin şu bilgileri aktardı: “Felçli bir hastanın beynindeki kan pıhtısını açmak için vücuda giren mikroskobik bir denizaltıyı anlatan 1966 yapımı bilim kurgu filmi Fantastic Voyage’dan çok etkilenmiştim. Filmi gördüğüm andan itibaren, insan vücudunun karmaşık bölgelerinde gezebilecek küçük tıbbi cihazlar yaratmanın hayalini kurmaya başladım. Bu makineler minimal invazif işlemlerde kullanılıp hastalıkları erken evrede ve fazla yan etki oluşturmadan teşhis ve tedavi edebilir.”

“BU ÖDÜLÜ ALMAKTAN ONUR DUYUYORUM”
Sitti, bu tür ödüller sayesinde yaptıkları çalışmaların çok sayıda insan tarafından bilinir hale geldiğini belirtti: “Ekibimin gerçekleştirdiği çığır açan araştırmaların takdir edildiğini gösteren bu ödülü almaktan onur duyuyorum. ‘Yılın Bilimde Çığır Açan Buluşu Ödülü’ ve 2018 yılında aldığım ‘Koç Üniversitesi Rahmi M. Koç Bilim Madalyası’ çok onur verici olmalarının yanı sıra araştırmalarımızı Türkiye’de ve dünyada çok sayıda insana tanıtması açısından benim için çok önemli. Çığır açıcı araştırmalarıma, Koç Üniversitesi dâhil parçası olduğum tüm araştırma laboratuvarlarımda öğrencilerimle ve ortak çalıştığım meslektaşlarımla birlikte büyük bir heyecanla devam ediyorum.”

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir