Connect with us

Araştırma ve Raporlar

AKDENİZ’İN EN İYİ KRUVAZİYER DESTİNASYONU TÜRKİYE…

Uluslararası kruvaziyer turizmindeki gelişmelerin aktarıldığı ABD merkezli Porthole Cruise Magazine okuyucuları, Türkiye’yi ikinci defa Akdeniz’in en iyi kruvaziyer destinasyonu seçti. Asya-Pasifik bölgesinin en iyisi ise Singapur.

ABD merkezli Porthole Cruise Magazine, 1998’den bu yana uluslararası kruvaziyer turizmindeki gelişmeleri yayınlıyor ve okuyucularının oylarıyla “gemi, liman, kruvaziyer şirketi ve destinasyon kategorilerinde” sektörün en iyilerini belirliyor.
Geçen yılki oylamada Türkiye, Akdeniz’deki en iyi kruvaziyer destinasyonu seçilmişti. 2020’de zirvenin sahibi değişmedi; Türkiye 2’nci defa Akdeniz’in en iyi kruvaziyer destinasyonu oldu. Oylama sonuçları derginin Kasım/Aralık 2020 sayısında ve porthole.com web sitesinde yayınlandı.

Emre Sayın – Global Ports Holding (GPH) CEO’su

“SEKTÖRÜN GELECEK YIL TOPARLANMASINI BEKLİYORUZ”
Türkiye’nin en önemli turizm bölgelerinden Kuşadası, Bodrum ve Antalya’da limanları bulunan dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecisi Global Yatırım Holding (GYH) iştiraki Global Ports Holding (GPH) CEO’su Emre Sayın, Covid-19 salgını nedeniyle sektörün sıkıntı yaşadığını ifade etti: “Kruvaziyer turizmi açısından iyi başlayan 2020 yılı, Covid-19’un dünyaya yayılması nedeniyle sıkıntıyla sona eriyor. Ancak sektörün, gelecek yıl hızlı bir toparlanma sürecine gireceğini öngörüyoruz. Tüm limanlarımızda yerel yönetimler ve kruvaziyer şirketleri ile iş birliği içinde gerekli önlemleri aldık.”

“TÜRKİYE’NİN SEÇİLMESİ BEKLENTİLERİ ARTIRDI”
Sayın, Türkiye’nin 2’nci defa Akdeniz’in en iyi kruvaziyer destinasyonu seçilmesinin sektöre dair beklentileri artırdığını vurguladı: “Porthole Cruise Magazine gibi prestijli bir yayının bu yıl da Türkiye’yi Akdeniz’in en iyi kruvaziyer destinasyonu seçmesi, kruvaziyerlerin seferlerine başlamasından sonraki dönem için beklentilerimizi artırdı. Kuşadası, Bodrum ve Antalya limanlarımızda pandeminin ardından daha fazla kruvaziyer göreceğiz”dedi. Sayın, derginin Asya- Pasifik bölgesinin en iyi destinasyonu olarak Singapur’u seçtiğini hatırlattı: “Yıllık 1.7 milyon yolcu ağırlayan, Asya’nın en büyük ikinci kruvaziyer limanı olan Marina Bay Cruise Centre Singapore da portföyümüzde. Pandeminin ardından burada ağırladığımız yolcu sayımız da artacaktır.”

“LİMANLARI EN İYİ ŞEKİLDE YÖNETMEYİ HEDEFLİYORUZ”
Global Ports Holding’in 2019 yılında portföyüne kattığı Ha Long’un ise World Travel Awards’ta ilk kez ‘Asya’nın Lider Kruvaziyer Limanı’ ödülüne layık görüldüğünü açıklayan Sayın, “Portföyümüzdeki tüm limanlarımızı en iyi şekilde yönetmeyi hedefliyoruz. Lizbon Kruvaziyer Limanı’mızın 5’i üst üste olmak üzere 6.kez ‘Avrupa’nın Lider Kruvaziyer Limanı’ seçilmesi de bunu gösteriyor. Ayrıca portföyümüze katılmasının ardından ilk yılında Ha Long’un Asya’nın Lider Kruvaziyer Limanı’ ödülünü alması bizim için sevinç ve gurur kaynağı.” dedi.

 

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir