Connect with us

Araştırma ve Raporlar

İNŞAAT MALZEMESİ ÜRETİMİ 3’ÜNCÜ ÇEYREKTE YÜZDE 14.2 BÜYÜDÜ…

Covid-19 salgını sebebiyle “üretim, ihracat ve yurt içi satışlarda” ciddi daralmanın meydana geldiği İnşaat malzemesi sanayisi; ‘Türkiye İMSAD Ekim 2020 Sektör Raporu’na göre üçüncü çeyrekte kayda değer bir geri dönüşe imza attı. Üretim yüzde 14,2 büyürken; 5,51 milyar dolarlık ihracat yapıldı. Hem iç hem de dış talep genişledi.

 

Daralma sebebiyle 2019 yılının inşaat sektörü açısından sıkıntılı geçtiğinin vurgulandığı Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) Ekim 2020 Sektör Raporu’nda, “İnşaat malzemesi sanayi üretimi 2019 yılının ilk yarısındaki daralma sonrası üçüncü çeyrekte yüzde 11,5 küçüldü, son çeyrekte yüzde 0,1 artış gösterdi. 2020 yılının ilk çeyreğindeyse yüzde 8 büyüdü. Ancak Covid-19 salgını nedeniyle ikinci çeyrekte üretim yüzde 8 daraldı. Üçüncü çeyrekte yüzde 14,2’lik hızlı bir büyüme yaşandı. Hem iç talep hem de dış talepte kuvvetli bir genişleme oldu.” denildi.

İHRACAT İLK ÇEYREKTE 5.08 MİLYAR DOLARA GERİLEMİŞTİ
Raporda; inşaat malzemesi ihracatının Covid-19 salgınının olumsuz etkileri yüzünden 2020 yılının ilk çeyreğinde zayıflayarak 5,08 milyar dolara gerilediği hatırlatıldı: “İhracatta esas etki yılın ikinci çeyreğinde yaşandı ve ihracat 4,34 milyar dolara indi. Üçüncü çeyrekte ise inşaat malzemesi ihracatında hızlı bir toparlanma yaşandı ve ihracat 5,51 milyar dolar olarak gerçekleşti. Böylece 2019 yılının üçüncü çeyrek ihracat büyüklüğüne de ulaşıldı.”

YURT İÇİ SATIŞLAR 3’NCÜ ÇEYREKTE SALGIN ÖNCESİNİ GEÇTİ
“İnşaat malzemesi yurt içi satışları 2018 yılında zayıflamış, 2019 yılında ise önemli ölçüde gerilemişti. 2018 yılında yaşanan finansal şokun ardından inşaat sektörü 2019 yılında sert bir küçülme göstermişti. Buna bağlı olarak inşaat malzemesi yurtiçi satışları da gerilemişti.” ifadelerine yer verilen raporda; yurt içi satışlarının 2020 ilk çeyrekte de düştüğü, ikinci çeyrekte Covid-19 etkisiyle sert daralmaya şahit olunduğu ve üçüncü çeyrekteyse önemli bir sıçrama yaşandığı belirtildi: “Covid-19 salgını nedeniyle sağlanan kredi desteklerini büyük ölçüde kullanan inşaat sektörü mevcut işlerini hızla tamamlamaya yöneldi. Buna bağlı olarak inşaat malzemelerine önemli bir talep oluştu. Yurtiçi satışlar üçüncü çeyrekte Covid-19 öncesi satış seviyesini de aştı.”

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir