Connect with us

Finans & Ekonomi

BİLİŞİM DÜNYASI KUANTUM YOLCULUĞUNA ÇIKIYOR

“Quantum Journey – Kuantum Yolculuğu” temasıyla 25 Kasım’da online gerçekleşecek Dell Technologies ana sponsorluğundaki Bilişim Zirvesi’nde, dünyanın dört bir yanından katılacak fikir önderleriyle “kuantum teknolojisi” ele alınacak. Bu teknolojinin, “sınırsız ve sonsuz üretilen anlık verinin anında işlenmesini” mümkün kılacağı belirtiliyor.

 

Teknoloji ve bilişim sektörünün yol haritasının belirlenmesi ve strateji planlarının geliştirip güncellenmesi amacıyla 20 yıldan bu yana düzenlenen Bilişim Zirvesi’nde (ICT Summit) bu yıl; bilim çevrelerince çokça tartışılan ve gelecek 30 yılı şekillendireceği düşünülen “kuantum teknolojisi” masaya yatırılacak.

Neslihan Aksun-Bilişim Zirvesi Etkinlik Şirketi Genel Müdürü

TEKNOLOJİ VE BİLİŞİM KAVRAMI KUANTUMLA DEĞİŞİYOR
Bilişim Zirvesi Etkinlik Şirketi Genel Müdürü Neslihan Aksun, kuantumun teknoloji ve bilişim kavramını değiştireceğini söyledi: “Günümüz dünyasında ev aletlerinden sürücüsüz otomobillere, fabrikalardaki üretim makinelerinden sağlık cihazlarına kadar her cihazdan sürekli olarak veri üretiliyor. Üretilen bu yapılandırılmamış verilerin anlık olarak bir merkeze iletimi, burada işlenmesi ve makinelere uzaktan anlık komutlar verilmesi gibi uygulamaların artacağı düşünüldüğünde, sınırsız ve sonsuz üretilen anlık veriyi yine anlık olarak işleyecek bir teknolojiye ihtiyaç var. Bu da kuantum teknolojisini işaret ediyor. Kuantum teknolojilerine uyum sağlamak için mevcut düzenin reformist bir yaklaşımla yıkılması, yıkım öncesi tedbirlerin alınması ve yeniliğe hazır olunması gerekiyor.”

 

Prof. Dr. Cem Say

Dr. Shohini Ghose

BİLİŞİM DÜNYASININ ÖNDE GELEN İSİMLERİ BULUŞACAK
Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Profesörü Cem Say, Kanada Wilfrid Laurier Üniversitesi Fizik ve Bilgisayar Bilimleri Profesörü, Kuantum Fizikçisi Dr. Shohini Ghose ve Dell Technologies EMEA CTO’su Marc O’Regan zirvenin açılış programıın ana konuşmacıları. T.C. Cumhurbaşkanlığı Dijital Ofis Başkanı Dr. Ali Taha Koç, T.C. Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurul Üyesi Dr. Hakan Yurdakul ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan’ın da etkinliğe katılması bekleniyor.

ZİRVE İLK KEZ DİJİTAL ORTAMDA
Covid-19 salgını sebebiyle bu yıl ilk kez dijital ortamda gerçekleşecek zirveye katılmak isteyen herkes www.bilisimzirvesi20.com adresinden ücretsiz kayıt olabiliyor. Katılımcılara 3D deneyimi yaşatacak etkinlik kapsamında, firmaların stantları sanal ortamda ziyaret edilecek ve networking alanlarında anlık sohbetler düzenlenecek. Gün boyu sürecek etkinliğin açılış programı sonrasında 5 farklı salonda ‘Yeni Nesil Nesnelerin İnterneti’, ‘Bulutta İleri Teknolojiler’, ‘Dijital Dönüşüm Süreklilik’, ‘İleri Güvenlik Teknolojileri’, ‘Sınırsız, Sonsuz ve Büyük Veri’, ‘Kurumsal Dönüşüm Yönetim’, ‘Robotik ve Yapay Zekâda İleri Teknolojiler’, ‘Yönetilen Hizmetler’, ‘Finans, Bankacılık ve Ödeme Sistemleri’, “Bilişim Sektörü Bilir” ve “Yeni IK Tanımı ve Yönetimi” oturumları yapılacak.

ZİRVEDE NELER ANLATILACAK?
25 Kasım’daki Bilişim Zirvesi’20’de, “Kuantum Yolculuğu’nda” firmaların “tüm olasılıkları hesaplayarak en doğru öngörüyü yapabilmelerine”, “kendilerini bekleyen majör değişimlerin neler olacağını anlamalarına” ve “bu yeni döneme hali hazırda kullandıkları çözümlerle nasıl hazırlanacaklarına” dair bilgiler aktarılacak.

TEKNOLOJİ KAPTANLARI ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULACAK
Şirketleri ve ekiplerini dijital dönüşüm konusunda geliştirdikleri proje ve uygulamalar için motive etmek amacıyla bu yıl 3’üncüsü düzenlenecek “Teknoloji Kaptanları Ödülleri”, zirve oturumlarının tamamlanmasının ardından 25 Kasım günü saat 18:00’de sahiplerini bulacak. Şirketlerin farklı iş süreçleri için geliştirdikleri proje ve uygulamalar ile bu projeleri hayata geçiren ‘Teknoloji Kaptanları’na farklı kategorilerde ödül takdim edilecek.

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir