Connect with us

Araştırma ve Raporlar

KARA TOPRAĞA HÜCUM!

Teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme ve lokasyon analizi platformu Endeksa.com verilerine göre Türkiye genelinde son bir yılda arsa fiyatları yüzde 21, arazi fiyatları yüzde 25 arttı. Arsa ve arazi fiyatlarında önümüzdeki 1 yıl içinde konut imarlı arsalarda yüzde 4, arazideyse yüzde 2 artış öngörülüyor. Covid-19 salgını sürecinde gayrimenkul yatırımındaki ağırlığın konuttan arsaya kaydığı belirtiliyor.

 

Endeksa.com’un son bir yıllık verileri, Türkiye’deki ortalama metrekare satış fiyatının arsada 548; tarla, bağ ve bahçede 45 Türk Lirası’na yükseldiğini ortaya koyuyor. 5 büyük vilayetteki duruma bakıldığında en fazla fiyat artışı arsada İstanbul ve Antalya’da; arazideyse Antalya ve İzmir’de.

ANTALYA ARSA VE ARAZİ FİYATI ARTIŞINDA İLK İKİDE…
İstanbul’daki arsaların ortalama metrekare satış fiyatı yüzde 54 artarak 921 lira oldu. Antalya’daki artış oranı yüzde 23, metrekare fiyatı 546 lira. Arazi fiyatları artışında yüzde 27’yle Antalya başı çekiyor. Onu yüzde 26’yla İzmir izliyor. Ancak İzmir’deki arazi metrekare fiyatı (72 lira) ile Antalya’dakiler arasında (52 lira) büyük fark devam ediyor.

Konut İmarlı Arsa Metrekare Fiyatı

(TL/m2)

Konut İmarlı Arsa Son 1 Yıllık Değer Değişimi (%) Arazi Metrekare Fiyatı (TL/m2) Arazi Son 1 Yıllık Değer Değişimi (%)
İstanbul 921 54 105 15
Ankara 322 13 41 21
İzmir 849 15 72 26
Bursa 748 12 53 20
Antalya 546 23 52 27

HEM METREKARE FİYATI HEM DE SOSYOEKONOMİK VERİLER…
Endeksa.com, gayrimenkul değerlendirmelerini ve analizlerini Türkiye’nin dört bir yanındaki lisanslı uzmanlarından aldığı bilgileri ve en gelişmiş dijital teknolojilerin kullanarak yapıyor. İlgili siteye herhangi bir konutun konum ve özelliklerini giren herkes anında piyasaya değerine erişebiliyor. Endeksa, konut satış ve kira bedellerinin yanı sıra o bölgenin demografisini, ticari parametrelerini ve yaşam alanlarını da dikkatlere sunuyor.

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir