Connect with us

Araştırma ve Raporlar

SUYA HAYAT KATAN DEĞER…

Beslenmenin temel taşı ve vücudun en önemli kimyasal bileşeni suyun, sağlık ve vücut açısından sayısız faydası var. İnsan kanının pH değerinin 7,4 olduğunu ifade eden Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden Prof. Dr. Neriman İnanç, bu değeri dengelemek ve vücut direncini artırmak için günde 2,5- 3 litre alkali su tüketilmesini önerdi.

Vücuttaki hücrelerin büyük bir kısmının sudan oluştuğunu ve bünyenin su ihtiyacının yaşa ve cinsiyete göre değişiklik gösterdiğini belirten Prof. Dr. Neriman İnanç; su kaybının önlenmesi için düzenli sıvı tüketilmesi gerektiğine dikkat çekti.

SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN İYİ VE KALİTELİ SU…
Yetersiz su tüketiminin yanı sıra kalitesiz suyun da bazı hastalıklara yol açabileceğini kaydeden Prof. Dr. İnanç, “İyi ve kaliteli su, yaşamı sağlıklı bir şekilde sürdürmek için önemli bir unsur. İçme suyunun temiz olması kadar, sertliği de insan sağlığı üzerinde önemli rol oynuyor.” dedi.

SUYUN PH DEĞERİ NİÇİN ÖNEMLİ?
İnanç, suyun vücut için faydasını belirleyen en önemli etmenin pH derecesi olduğunu söyledi: “Sağlıklı suyun en önemli özelliklerinden birinin, mikrobiyolojik, fiziksel, kimyasal ve radyoaktif kirlenmeden arınmış yani saf olması ve pH değeri, mineral içeriği ve elektron yönünden zengin olmasıdır. Suyun içindeki hidrojen ve hidroksil iyonlarının miktarı, suyun pH’ını belirler. Hidrojen fazla ise su asidik, hidroksil fazla ise alkalidir. Alkali su, yüksek antioksidan özelliğe sahip su olarak dikkat çekmektedir. Dolayısıyla sağlıklı suyun pH’ı mutlaka 7,4’ün üstünde olmalıdır.”

ALKALİ SUYUN VÜCUDA YARARLARI
“Kaynağı belli olmayan sular vücuda ağır metal veya toksin yükleyerek sağlığınızı bozabilir” diye uyaran İnanç’ın günde ortalama 2,5-3 litre tüketilmesini önerdiği alkali su; kanın pH’ının dengelenmesine, vücuttan zararlı maddelerin atılmasına, deriden kaybedilen suyun yerine konularak nemlendirmesine, bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine, kilo kontrolüne ve birçok bağırsak hastalığının sebebi kabızlığın önlenmesine yardımcı oluyor. Ayrıca reflü hastalığına karşı asit tamponlama kapasitesi açısından da faydalı.

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir