Connect with us

Finans & Ekonomi

SABRİ ÜLKER BİLİM ÖDÜLÜ DOÇ. DR. ELÇİN ÜNAL’IN…

Sabri Ülker Bilim Ödülü; Kaliforniya Üniversitesi Berkeley (UC Berkeley) Moleküler ve Hücre Biyolojisi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Elçin Ünal’a verildi. 10 yaşındaki Sabri Ülker Vakfı’nın kuruluş amacı “beslenme ve sağlıklı yaşam alanında doğru bilgileri topluma ulaştırmak.”

 

Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil başkanlığındaki jüri, genç bilim insanlarını destekleyen Sabri Ülker Bilim Ödülü’nü Kaliforniya Üniversitesi Berkeley (UC Berkeley) Moleküler ve Hücre Biyolojisi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Elçin Ünal’ı layık gördü.

 

Doç. Dr. Elçin Ünal

“ÖDÜL, ÇALIŞMALARIMDA YALNIZ OLMADIĞIMI GÖSTERDİ”
Doç. Dr. Elçin Ünal, Sabri Ülker Bilim Ödülü’ne layık görülmekten onur duyduğunu kaydetti: “Bu ödül, bilimsel çalışmalarımda yalnız olmadığımı hatırlatması açısından benim için çok değerli. Başta Sabri Ülker Bilim Ödülü Jürisi olmak üzere herkese şükranlarımı sunuyorum. Umuyorum ki ben de çalışmalarımla diğer araştırmalara ve buluşlara katkıda bulunabilirim.”

“HÜCRESEL YAŞLANMAYI GERİYE ÇEVİRMEK İSTİYORUZ”
Ekibiyle birlikte “hücrelerde yaşlanma sonucunda biriken hasarların doğal yollarla tedavi yöntemlerini tespit ederek” hücresel yaşlanmayı geriye çevirmek istediklerini açıklayan Ünal; “beslenme stili, egzersiz, uyku düzeni, sigara, alkol kullanımı ve stres gibi etkenlerin” hem hücre hem de organizma yaşlanmasını etkilediğini dile getirdi: “Yaşlanma sonucunda hücrelerde protein kalite kontrolü ve organel fonksiyonlarında düşüş gözlenir. Vücudumuzdaki üreme hücreleri bu hasarları doğal olarak etkisiz hale getirebiliyor. Eğer üreme hücrelerinin bunu nasıl başardığını anlayabilirsek, diğer hücrelere de bu mekanizmaları uygulayabiliriz. Yaşlanma, kanser ya da Alzheimer gibi çok değişik tipteki hastalıkların birinci risk faktörü. Eğer yaşlılık sonucunda ortaya çıkan hasarları hücre seviyesinde tedavi edebilirsek, değişik tipteki hastalıkların ortaya çıkma şansını da azaltabiliriz.”

Talat İçöz-Sabri Ülker Vakfı Başkanı

“EN ÖNEMLİ YATIRIM, SAĞLIKLI NESİLLER YETİŞTİRMEK”
Sabri Ülker Vakfı Başkanı Talat İçöz, ödül töreninde “10 yıldır beslenme ve sağlıklı yaşam alanında doğru ve bilimsel bilgileri toplumun her kesimine ulaştırmaya çalıştıklarını” belirtti. Sağlıklı nesiller için çaba ortaya koymanın ülkenin geleceğine yapılacak en önemli yatırım olduğunu ifade eden İçöz, “10 yıl boyunca bu amaç doğrultusunda gayret sarf ettik. Bu çalışmalarımızın önde gelenlerinden biri olarak Millî Eğitim Bakanlığı ile iş birliği içinde Yemekte Denge Eğitim Projesi ile ülkemizin her bölgesinden 6 milyonun üzerinde öğrenciye, öğretmene ve ebeveyne bu bilinci aktarmayı başardık. Bunun yanı sıra kurucumuzun adını taşıyan Harvard Üniversitesi’ndeki Sabri Ülker Metabolik Araştırmalar Merkezi’nde genetik ve metabolik hastalıkların oluşmasını önlemek için hem Türkiye’den hem dünyadan bilim insanları pek çok araştırma yapıyor, dünya için, geleceğimiz için bilim dünyasında yankı uyandıran çalışmalar gerçekleştiriyor.” dedi.

Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil

“HAYALİMİZ 20 YIL SONRA BİLİM CAMİASINA ÖNCÜLÜK ETMELERİ”
Törende ABD’deki Harvard Üniversitesi’nde 25 yıldır sağlık üzerine bilimsel çalışmalar yürüten jüri başkanı ve Sabri Ülker Metabolik Araştırmalar Merkezi Direktörü Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil’e de teşekkür plaketi takdim edildi. Hotamışlıgil, bilimdeki önemli aşamalardan birinin kişilere yatırım yapmak olduğunu söyledi: “Bu ödülle en parlak bilim insanlarımızı kariyerlerinin erken döneminden itibaren fark ederek onlara destek olmayı amaçlıyoruz. Hayalimiz bundan 20 sene sonra uluslararası bilim camiasına öncülük edecek, ülkemiz bilimi ve bilim insanları için de önemli itici güç olacak Türk bilim insanlarına katkıda bulunmak.”

Murat Ülker-Yıldız Holding Yönetim Kurulu Üyesi

“BİLİMSEL ÇALIŞMALARI DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ”
Yıldız Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Ülker de törende izlettirilen dijital mesajında babası Sabri Ülker’in beslenme ve sağlık konularına önem verdiğinin altını çizdi: “Bu vakfı Sabri Ülker’in adını yaşatmak ve toplumumuza, Türk bilim dünyasına faydalı olması amacıyla kurduk. Kendisigıda kalitesi ve Ar-Ge için gereken tüm yatırımı yaparak ve uluslararası uzmanlarla birlikte çalışarak Türkiye’de bu alanlarda öncü bir isim oldu. Şimdi onun bu misyonunu Sabri Ülker Vakfı sürdürüyor. Tüm bu bilimsel araştırmaların toplum sağlığı, çocuklarımız ve sonraki kuşakların sağlığı için üzerimize düşen bir sorumluluk olduğuna inanıyoruz. Bu yüzden bu çalışmaları hep destekledik, gelecekte de desteklemeye devam edeceğiz.”

 

BİLİM DÜNYASINDAKİ GELİŞMELER DEĞERLENDİRİLDİ
Programda ayrıca geçtiğimiz yıllarda Sabri Ülker Bilim Ödülü verilen UCLA Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ebru Erbay, Rockefeller Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kıvanç Birsoy, Massachusetts Institute of Technology (MIT) Kanser Araştırmaları Enstitüsü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ömer Yılmaz ve Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tamer Önder bilim dünyasındaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Doç. Dr. Elçin Ünal (sağdan birinci), bilimsel çalışmalarını yürüttüğü ekibiyle birlikte.

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir