Connect with us

Araştırma ve Raporlar

CİLTTEKİ KANSER SİNYALLERİ!

Kanser, dünyada ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Sigara, sağlıksız beslenme ve düzensiz yaşam gibi sebeplerle görülme sıklığı her geçen gün artıyor. Bazı belirtilerin dikkate alınmaması sebebiyle sessizce ilerleyebilen hastalık cilt üzerinde de sinyal veriyor.

 

“Kanser türleri bazen cilt üzerinde de çeşitli belirtiler gösterebilmektedir. Paraneoplastik dermatoz adı verilen bu belirtiler çok sık görülmese de ortaya çıktığı zamanlarda kötü huylu tümörlerin en güçlü belirtisi olabilmektedir” diyen Memorial Şişli Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Füsun Bilgin Karahallı, çeşitli kanser türlerinin cilt üzerinde ortaya çıkabilen belirtilerini anlattı.

 

Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Füsun Bilgin Karahallı

CİLTTE GÖRÜLEN 7 KANSER İŞARETİ
Ciltte görülen belirtilerin bazı rahatsızlıklara işaret ettiğini söyleyen Karahallı, bu durumda vakit kaybetmeden bir uzmana danışılmasını tavsiye etti. Ciltteki 7 önemli kanser belirtisine ilişkin  bilgiler aktaran Karahallı,”Akantozis nigrikans adı verilen leke genellikle boyun ve koltuk altında, kahverengimsi kabarıklarla kendini gösteriyor, bu lekelerin 40 yaşından sonra ortaya çıkması, kişide diyabet veya obezite hastalığı yoksa, mide kanseri riski taşıyor.” dedi.

SONRADAN ORTAYA ÇIKAN LEKELER 
İktiyozis denilen deride kuru ve beyaz kahverengi pullanmanın doğumsal bazı hastalıklar dışında, yetişkinlerde de aniden ortaya çıkmasının kötü huylu tömörleri akla getirdiğini vurgulayan Karahallı, “en sık görülen şeklin işkembe eli denilen hodgkin lenfoması olduğunu ve genellikle akciğer kanserinde görüldüğünü” kaydetti.

Karahallı, en çok mide ve bağırsak sistemi kanserlerinde kendini belli eden Leser trelat belirtisi için ise şunları dile ifade etti: “Leser trelat belirtisinde açık koyu kahverengi kabarık bozukluklar görülmektedir. Ancak bunlar yaşlılıkta deride görülen kahverengi kabarık bozukluklarla karıştırılmamalıdır. Kansere eşlik eden en önemli ayrıştırıcı belirti; aniden çoğalıp kaşıntı yapmasıdır.”

EN SIK BAZEX SENDROMU GÖRÜLÜYOR
Bazex sendromu belirtileriyle diğerlerine nazaran daha sık karşılaşıldığını belirten Karahallı, “Bazex sendromu belirtileri arasında diz, dirsek, kulak, tırnaklar, eller, ayaklar ve tırnaklarda görülen hafif mor, kırmızı çevreli üstü kalın pullu sedef ya da nasır sıralanıyor.”dedi ve bu belirtilerin genellikle gırtlak kanseri, yemek borusu kanseri ve akciğer kanserlerinde görüldüğünün altını çizdi.

“Eritema giratum repens adı verilen tabloda ağaç gövdesi gibi dalgalı bir görünüm oluşmaktadır. Gittikçe çevreye doğru yayılan bu izler önemli bir kanser belirtisidir” diyen Karahallı, bu belirtilere akciğer, yemek borusu ve meme kanserlerinde rastladıklarını söyledi.

ATEŞLE BİRLİKTE GÖRÜLEN KIRMIZI DÖKÜNTÜ
Sweet sendromunun en fazla lösemi ve lenf kanserinde görüldüğüne işaret eden Karahallı, aniden ateş yükselmesiyle birlikte vücutta oluşan kırmızımsı döküntülere dikkat çekti.

Vücutta sonradan oluşan kıllanmayla akciğer ve kalın bağırsak kanserlerinde karşılaşıldığını açıklayan Karahallı, “bu kıllanmalarda tüy yapısı Lanugo adı verilen bebeklerdeki renksiz, küçük, yumuşak, tüy şeklinde kısa kıllara benzediğini ve vücutta aniden çıkmasıyla kendini gösterdiğini” kaydetti.

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir