Connect with us

Araştırma ve Raporlar

SAHTE ARILAR FAZLA MESAİDE!

Covid – 19 salgını, arı hastalıkları ve mevsimsel sorunlar nedeniyle üretim azalınca bal fiyatları yükseldi. Bu sezon kovanların boş kalmasının fiyatlara yansıdığını belirten bal üreticisi Ahmet Bağran Aksoy, tüketicileri sahte ürün satanlara karşı uyardı.

 

 

Hava değişimlerinden ve Varroa hastalığından etkilenen arılar bu yıl kovanları boş bıraktı. “İlkbahar soğuk, yaz kurak geçtiği için birçok bölgede bal üretimi azaldı. Mevsimden etkilenmeyen arılar da hastalıktan etkilendi. Çam balının oluşmasını sağlayan Marchalina hellenica böcek türünde de toplu ölümler yaşandı.” diyen bal üreticisi Ahmet Bağran Aksoy, bal ve arı ürünlerinin fiyatında bu sene artış beklediklerini kaydetti.

DOĞAL ÜRÜN TÜKETİN
Aksoy, bu yıl bal hasadı beklentinin altında kaldığı için piyasada ucuz fiyata bal adı altında kalitesiz ürün satıldığına işaret etti: “Artan fiyatlar yüzünden besin değeri yüksek ve tamamen doğal olan bal ve arı ürünleri tüketmekten vazgeçmeyin ve balı güvendiğiniz markalardan alın.”

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ DOSTU
Bilinçsizce kullanılan gıda takviyelerine de dikkat çeken Aksoy, “Doktora danışmadan alınan haplar yerine doğal olan tercih edilmeli. Bu nedenle bağışıklık sisteminin dostu bal ve arı ürünleri tüketilmelidir.” dedi.

Ahmet Bağran Aksoy-Bal üreticisi.

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir