Connect with us

Finans & Ekonomi

İHRACATÇILARIN YENİ ROTASI KUZEY AFRİKA…

Avrupa pazarına alternatif arayışları, ihracatçıları lojistik kolaylığı dolayısıyla Fas ve Tunus’a yönlendirdi. 2020 yılının ilk 8 ayında Kuzey Afrika ülkelerine -1,7 milyar doları Fas ve Tunus’a- toplamda 5,4 milyar dolarlık ihracat yapıldı.

 

Engin Kırcı-Ares Logistics CEO’su

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını sürecinde ihracatçının Avrupa’ya alternatif pazar arayışının hız kazandığını belirten Ares Logistics CEO’su Engin Kırcı, Türkiye’den Kuzey Afrika ülkelerine gerçekleşen ihracatın her geçen gün arttığını kaydetti. Kırcı, söz konusu coğrafyada özellikle Fas ve Tunus’un öne çıkmasında Türkiye’den Ro-Ro teslimat sürelerinin kısalmasının önemli rol oynadığını vurguladı.

İLK 8 AYDA KUZEY AFRİKA’YA 5,4 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT
TÜİK verilerine göre 2020 Ocak-Ağustos döneminde 1,7 milyar doları Fas ve Tunus’a Kuzey Afrika ülkelerine toplamda 5,4 milyar dolarlık ihracat yapıldığını açıklayan Kırcı, “Ares Logistics olarak bu ülkelere yaptığımız taşıma sayıları da her geçen dönem artış gösteriyor.” dedi.

LOJİSTİK AÇIDAN KOLAY ULAŞILAN NOKTALAR ÖNE ÇIKIYOR
Kırcı, ihracatçıların lojistik açıdan kolay ulaşılabilen noktalara yöneldiğini ifade etti: “Türkiye’nin Avrupa ülkelerine yakınlığı ihracatçılar için önemli bir sebep oluşturuyor. Yeni lojistik rotaları ve yatırımlarımız ile Kuzey Afrika ülkeleri de ihracatçıya en az Avrupa kadar yakın.”

“KADIN İHRACATÇILARIN ÜRÜNLERİNİ ÜCRETSİZ TAŞIYORUZ”
Det Forenede Dampskibs-Selskab (DFDS) ile Türkiye Kadın Girişimciler Derneği’nin (KAGİDER) başlattığı ‘Kadın İçin Taşıyoruz’ projesinin tamamlayıcı lojistik partnerleri arasında yer aldıklarını kaydeden Kırcı; kadın girişimcilerin ihraç ürünlerini Kuzey Afrika ülkelerine ücretsiz taşıdıklarını, bu nedenle Fas ve Tunus’un ihracatçı kadınlar için cazip hale geldiğini dile getirdi.

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir