Connect with us

Finans & Ekonomi

MOBİLYA SEKTÖRÜNDE HAM MADDE KRİZİ…

Ham madde fiyatlarında son zamanlarda ciddi miktarda artış meydana geldiğine dikkat çeken Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Mustafa Balcı, “Bugün dünyada 180 ülkeye doğrudan ihracatın yapıldığı ve yeni pazar arayışında hızla yol kat eden sektörümüzün ham maddeye ulaşmada yaşadığı sorun, ihracat kanadını da olumsuz etkileyebilecektir.” dedi.

 

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınının etkisini devam ettirdiği süreçte özellikle süngerde kilogram fiyatının 2019’a kıyasla nerdeyse iki katına çıktığının altını çizen Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı Mustafa Balcı, ayrıca ham madde temininde de gecikmeler yaşandığını söyledi.

Mustafa Balcı-Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı

“TÜM YÜK ÜRETİCİNİN ÜZERİNE BİNDİ”
“2020 yılına giriş yaptığımız ilk günlerde mobilyada KDV indiriminin yüzde 18’den yüzde 8’e indirilerek sabitlenmesiyle rahat bir nefes alan sektörümüz, daha indirimin karşılığını tam olarak alamamışken, sonrasında tüm dünyada ve ülkemizde baş gösteren koronavirüs salgınının ortaya çıkarttığı krizle mücadele etmeye başladı” diyen Mustafa Balcı, şunları dile getirdi: “Son aylarda gerek yurt içinden gerekse yurt dışından aldığımız siparişlere yetişmeye çalışıyoruz. Bu nedenle mart-nisan ve mayıs aylarındaki üretim durgunluğunu telafi edecek şekilde fabrikalarda tam kapasiteyle çalışmaya devam ediyoruz. Dolar bazında alınan ham maddenin yurt dışından ithal edilmesinde sabit kur olmadığı için hali hazırda pahalıya alındığını ve KDV’si yüzde 18 olan, ödemelerin de vadesiz yapıldığı ham madde alımlarında tüm yükün üreticinin üzerine bindi. Bizler vatandaşımıza mobilya alımlarında zam yansıtmak istemiyoruz ancak bu konuya kısa sürede bir çözüm bulunması amacıyla devletimizden de sektörümüz adına bir destek bekliyoruz. Devlet desteği ve teşvikiyle sektörümüze ortak bir yeni ham madde fabrikası kazandırılabilir.”

“HAM MADDE FİYAT ARTIŞI İHRACATI DA OLUMSUZ ETKİLEYECEK”
Balcı, “küresel sıralamada 6 basamak birden atlayarak ihracat yapan ülkeler arasında sekizinci sıraya yükseldiğini ve dış ticaret fazlası verdiğini” hatırlatarak mobilya sanayinin” önünün açılması gerektiğini kaydetti: “Bugün dünyada 180 ülkeye doğrudan ihracatın yapıldığı ve yeni pazar arayışında hızla yol kat eden sektörümüzün ham maddeye ulaşmada yaşadığı sorun, ihracat kanadını da olumsuz etkileyebilecektir. Özellikle son dönemde sünger, yay, boru-profil, yonga levha, yongalam, MDF, MDFlam gibi malzemelerin fiyat artışı karşısında temennimiz ham madde sağlayıcı firmaların ve tedarikçilerin bu sorununu çözerek gereken fiyat indirimini yapmalarıdır.”

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir