Connect with us

Finans & Ekonomi

YENİ YÖNETMELİKLE “EMLAKÇILIK” KURALLARI DEĞİŞTİ…

Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik yapılmasına Dair Yönetmelik Resmî Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Ticaret Bakanlığı’nca hazırlanan yönetmeliğe göre emlak işletmesi açabilmek için en az lise mezunu olunması gerekiyor. Bundan böyle mesleki yeterlilik belgesinin yanı sıra eğitim ve staj şartlarına da bakılacak.

 

 

Hakan Akdoğan-Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı

Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan, uzun süredir çıkmasını bekledikleri yeni yönetmeliğin mevcut ve açılacak emlak işletmeleri için birçok düzenleme getirdiğini belirtti: “Artık emlak aracılık faaliyetleri sadece yetki belgesi alan işletmeler tarafından yapılabilecek. Emlak işletmelerinde taşınmaz ticaretine konu hizmetler dışında ticari faaliyette bulunulamayacak. Müteahhitler kendi adlarına kayıtlı taşınmazlar dışındaki yerlerin satış ve kiralamalarına aracılık edemeyecekler.”

“İLANLARDA YETKİ BELGESİ BEYAN EDİLECEK”
Emlak işletmelerinin bile “alım satım veya kiralamasına yetkili olmadığı taşınmaza yönelik ilan veremeyeceğinin” altını çizen Akdoğan, konuya ilişkin şu bilgileri aktardı: “İşletmeler taşınmazın satılması veya kiralanmasına yönelik ilanlarında yetki belgesi numarasına ve iletişim bilgilerine yer verecekler. Verdikleri hizmet nedeniyle edindikleri bilgi ve belgeleri, yetkilendirme sözleşmesinde belirtilen esaslar dışında açıklayamayacaklar. Aldıkları her teklifi ve karşı teklifi, hizmet verdiği kişilere doğru ve objektif bir şekilde en kısa sürede yazılı olarak veya elektronik ortamda sunacaklar. İlanlarında yetkilendirme sözleşmesine aykırı hususlara yer vermeyecekler.”

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir