Connect with us

Dünya Gündemi

GÜLER SABANCI: “HAYALLERİNİN PEŞİNDEN GİDEN KIZ ÇOCUKLARININ YANINDAYIZ…”

11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü dolayısıyla mesaj yayınlayan Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı “Kendi potansiyelinin farkına varan bir kız çocuğu, gücünü tüm dünyaya gösterme cesaretine sahip olur.” dedi.

 

 

Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, kız çocuklarının desteklenmesinin toplumsal gelişim için kritik önem taşıdığını belirtti.

“ÖN YARGILARI KIRACAK HER ADIM ÇOK DEĞERLİ”
Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 2011 yılında ilan edilen 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü’ne ilişkin açıklamasında “Kendi potansiyelinin farkına varan bir kız çocuğu, gücünü tüm dünyaya gösterme cesaretine sahip olur. Toplumsal gelişim yolunda atılacak en sağlam adımlardan biri bu cesarete sahip kız çocukları yetiştirmektir.” diyen Güler Sabancı, “toplumun ön yargılarını ve daha da önemlisi kız çocuklarının zihinlerindeki kalıpları kıracak, hayal kurma özgürlüklerini ve yeteneklerini destekleyecek her adımın” çok değerli olduğunu söyledi.

Güler Sabancı-Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı

“46 YILDIR KIZ ÇOCUKLARINA EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ”
Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini de yürüten Sabancı, “kız çocuklarının diledikleri her alanda başarılı olabilecekleri konusunda öz güven kazanmaları için” herkesi duyarlı olmaya çağırdı: “Sabancı Vakfı olarak 46 yıldır kız çocuklarının eğitimde fırsat eşitliğine sahip olduğu bir toplum hayaliyle çalışıyor, hayallerinin peşinden giden kız çocuklarının yanında olmaya gayret ediyoruz.”

“OKUMA BİLMEYEN ÇOCUKLARIN YÜZDE 57’Sİ KIZ”
Son yıllardaki araştırmalara göre “dünya genelinde ilköğretime devam eden kız çocuklarının sayısında artış kaydedildiğini ve bu verilerin “devlet, özel sektör ve sivil toplumun çabalarının” olumlu sonuçlarını gösterdiğini dile getiren Sabancı, “ancak bu gelişmeye rağmen günümüzde dünyada okuma bilmeyen çocukların yüzde 57’sini kızların oluşturduğuna” dikkati çekti.

“TARIM İŞÇİSİ OLMAYA, HATTA EVLENMEYE ZORLANIYORLAR”
Sabancı, UNESCO verileriyle 2020 yılında Covid-19 salgını yüzünden yaklaşık 743 milyon kız çocuğunun okula gidemediğinin altını çizdi: “Okulların kapalı olduğu dönemde sosyoekonomik olarak dezavantajlı olan ailelerin kız çocuklarını ev işlerine yardım etmeye, küçük kardeşlerine bakmaya, mevsimlik tarım işçisi olarak çalışmaya hatta evlenmeye zorladıkları belirtiliyor. Okulların fiziksel olarak tekrar açıldığı dönemde ise kız çocuklarının okullaşma oranında düşüş yaşanacağı öngörülüyor. Tüm bu nedenlerle yaşadığımız küresel salgın eğitimde fırsat eşitliği hedeflerini tehdit ediyor. Bu küresel salgında, kız çocuklarının eğitimde geri kalmaması için çalışmalı ve bilim, sanat, spor gibi onların gelişimini sağlayacak her alanda desteklemeliyiz.”

SABANCI VAKFI’NDAN KIZ ÇOCUKLARINA: GÖSTER GÜCÜNÜ…
Sabancı Vakfı, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü’ne özel bir video filmi yayınladı. “Göster gücünü” sloganlı filmde, kız çocukları “her türlü olumsuz ön yargı ve zorluğa karşı inandıkları yolda yürümeye” davet edildi. Filmin Youtube Linki: https://youtu.be/aiv-X4_RgtY

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir