Connect with us

Finans & Ekonomi

TÜRKİYE’DE BİR İLK: 3 BOYUTLU E-TİCARET

Scalar Vision, geliştirdiği “3D görüntüleme ve Artırılmış Gerçeklik (AR)” tabanlı teknolojilerle e-ticareti 3 boyutlu hale getirdi. Eylül ayında Greyder’de uygulanmaya başlayan proje, e-ticaret firmaları ve tüketiciler yoğun ilgi gösterdi. 3D görüntü kalitesinin yetersizliği, yüksek maliyetler ve proje süresinin uzunluğu gibi sebepler yüzünden daha önceki benzer çalışmalarda istenilen sonuçlar elde edilememişti.

 

Teknopark İstanbul’un Kuluçka Merkezi Cube Incubation’da faaliyetlerini sürdüren Scalar Vision’ın ürettiği ve ilk Greyder’de denenen Web 3D ve AR çözümleri, e-ticarette “gerçeğe yakın ürün gösterimini” mümkün kılıyor. Şirket daha öncesinde de 3D teknolojileri üzerine dikkat çekici çalışmalara imza atmıştı.

MAĞAZADAKİ ÜRÜN DENEYİMİNİ WEB’TE YAŞATIYOR
Scalar Vision Kurucusu Bülent Demirhan, projeyle “insanların mağazada yaşadıkları ürün deneyimini, yüksek kalitede ve gerçekçi 3D görüntülerle online olarak web üzerinden de kolaylıkla yaşamasını sağlamayı” amaçladıklarını söyledi.

“ÜRÜN SATIŞLARINI KISA SÜREDE YÜZDE 100 ARTIRDI”
Web 3D ve AR çözümleriyle müşterilerin “iki boyutlu resimlerdeki sınırlı görünürlüğü aştıklarını” ve ürünleri “fiziksele en yakın haliyle ve gerçek boyutlarıyla görebildiklerini” ifade eden Demirhan, “Greyder markasının e-ticaret sitesi üzerinden devreye aldığımız çözüm ile tüketiciler ayakkabıları ortalama 3 dakika süreyle detaylı bir şekilde inceliyor. Bunun sonucu olarak da ilgili kategorinin ürün satışlarında kısa sürede yüzde 100’ün üzerinde bir artış sağlandı.” dedi.

Bülent Demirhan-Scalar Vision Kurucusu

“ŞİMDİDEN FARKLI SEKTÖRLERDEKİ PEK ÇOK FİRMANIN İLGİSİNİ ÇEKTİ”
Demirhan, Greyder’in teknoloji kategorisi ürünlerinde hayata geçirdikleri projenin ayakkabı sektöründe Türkiye’de ilk ticari web AR ve 3D çalışması olduğunu kaydetti: “Çözümümüz, e-ticarete konu olan tüm ürünler için kullanılabilir durumda. Proje şimdiden mobilya, tekstil, aksesuar ve beyaz eşya konularında faaliyet gösteren pek çok firmanın ilgisini çekti.”

“HIZLI ENTEGREYİ SAĞLAYAN BULUT TABANLI ALTYAPI GELİŞTİRDİK”
Demirhan projedeki teknik detaylara ilişkin şu bilgileri verdi: “Geliştirdiğimiz özel 3D Görüntüleme sistemleri ile hızlı ve kaliteli bir şekilde 3D model üretebilmeyi başarıyoruz. Firma tarafında, sunucu ve yazılım altyapısı üzerinde bir yük yaratmayacak şekilde çok hızlı bir şekilde entegre olmamızı sağlayan bulut tabanlı bir altyapı geliştirdik. Firma web sitesine sağladığımız bir javascript dosyası ile saatler içerisinde entegre olabiliyoruz. Altyapımızı ölçeklenebilir sunucular üzerinde kurduk ve içeriklerimizi CDN (içerik iletimi ağı) üzerinden tüm dünyada aynı performansla çalışacak şekilde servis ediyoruz.”

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir