Connect with us

Finans & Ekonomi

SALGIN DÖNEMİNDE TÜKETİCİ KREDİLERİ YÜZDE 28,7 ARTTI

Yanlış kredi kullanımı kredi notunun düşmesi, yasal takip ve haciz problemlerine yol açsa da Covid-19 salgınının etkili olduğu 2020 Nisan-Ağustos döneminde zorlanan tüketiciler krediye yöneldi. Tüketici kredilerinde geçtiğimiz 5 ay içinde yüzde 28,7’lik artış meydana geldi.

 

Kredi hesaplama ve karşılaştırma sitesi HangiKredi’nin CEO’su Oray Durmazoğlu, kredi talebinin özellikle Covid-19 salgını sürecinde mutlaka birkaç kez gözden geçirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Oray Durmazoğlu-HangiKredi CEO’su

AKILCIL KREDİ KULLANIMI İÇİN ÖNERİLER
Akılcıl davranılmadığında “kredi notunun düşmesi, yasal takip ve haciz” gibi problemlerle karşılaşıldığını belirten Durmazoğlu, şunları önerdi: “Kredi ödemelerini aksatmak, maaşın haczedilmesine kadar giden bir yolu açıyor. Bu nedenle kredi çekerken limitinize göre değil aylık ödeyebileceğiniz tutara göre kredi çekmeye çalışın. Uzun vadeler aylık taksit tutarını düşürse de ödeyeceğiniz toplam ödeme miktarını artıracağından mümkün olan en kısa vadeyi tercih edin ve her şeyden önemlisi yasal süreçle karşılaşmamak ve gerçekten ihtiyacınız olan her an kredi çekebilmek için borcunuzu eksiksiz ve zamanında ödeyin.”

İNTERNETTEN KREDİ ARAŞTIRMASI ÜÇE KATLANDI
HangiKredi verileriyle salgında ilk vakanın görüldüğü marttan bu yana internetten üzerinden gerçekleşen kredi araştırmaları bir önceki yılın aynı zaman dilimine göre yüzde 74 arttı. İhtiyaç ve konut kredisi araştırmasındaki artış 2,5; taşıttakiyse 3,5 kat.

Bizi Paylaşın
Continue Reading
1 Comment

1 Comments

  1. Can Seymenci

    1 Ekim 2020 at 11:30

    O artan kredilerin mısır gibi nasıl patladığını hep birlikte göreceğiz. Mevduat reel faizinin eksi olduğu bir dönemde, daha da düşük kredi faiziyle kamu bankalarına ve kısmen de özel sektörün karşılık formülleriyle zorlandığı bu krediler bankacılık sistemine ve Borsa İstanbul’daki Bankalar Endeksinden çıkışı arttırdı. Şimdi iş işte geçti ama geri dönüş çabaları var. Yazık deneme tahtasına döndü ekonomi. Sterlin 10 Euro 9 Dolar 7,70 in üzerinde

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir