Connect with us

Kültür - Sanat

‘KAVUK’ DEVİR TESLİM TÖREN GELİRİ TİYATRO ÖĞRENCİLERİNE BURS OLACAK…

Geleneksel Türk Tiyatrosu’nun simgesi olan ve belirli bir metne dayanmadan doğaçlama sergilenen tuluat sanatının nesilden nesle aktarılmasında büyük önem taşıyan ‘kavuk’, 20 Eylül’de Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nda gerçekleştirilen törenle tiyatro ve sinema oyuncusu Rasim Öztekin tarafından meslektaşı Şevket Çoruh’a takdim edildi. Bir Baba Hamlet oyununun da sahnelendiği törende elde edilen gelir, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne (ÇYDD) bağışlandı.

 

ÇYDD bu parayla “Rasim Öztekin Tiyatro Öğrencilerini Destekleme Fonu” oluşturarak üniversitede oyunculuk eğitimi alan öğrencilere burs imkanı sunacak. Ayrıca başta Öztekin tiyatro sanatçılarıyla buluşmalar düzenleyerek bursiyerlerin sahne sanatları konusunda deneyim kazanmalarını sağlayacak.

 

ÖZTEKİN VE ÇORUH’A TEŞEKKÜR PLAKETİ
ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Ayşe Yüksel, devir teslim töreni öncesinde bir araya geldiği kavuğun eski ve yeni sahipleri Rasim Öztekin ve Şevket Çoruh’a duyarlı davranışlarından dolayı teşekkür plaketi takdim etti. Yüksel, her iki sanatçının özel etkinliğe ortaya koydukları sosyal sorumluluk yaklaşımıyla ayrı bir anlam kattıklarını belirtti.

 

 

 

 

“ÜLKENİN ÇAĞDAŞ BEYİNLERE İHTİYACI VAR”
Öztekin kavuğu Çoruh’a devrederken “Bu güzel geceye bir güzellik daha yapalım dedik. Sanatın, tiyatronun ve hatta ülkenin geleceği için çağdaş beyinlere ihtiyaç var. İşte bu gecenin de gelirini Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne bağışlama kararı verdik.” dedi.

 

 

 

Tiyatro oyuncusu Rasim Öztekin, tuluat sanatının simgesi kavuğu, meslektaşı Şevket Çoruh’a takdim etti.

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir