Connect with us

Araştırma ve Raporlar

BÜYÜK ÖLÇEKLİ FİRMALAR “ARAÇ ALMAKTANSA KİRALAMA” EĞİLİMİNDE…

Arval Mobility Observatory Barometre 2020’nin sonuçlarına göre, Türkiye’deki büyük ölçekli şirketlerin yüzde 69’ü önümüzdeki üç yıl içinde araç filolarını oluştururken operasyonel kiralamaya daha fazla ağırlık verecek. Oran geçtiğimiz yıl yüzde 44 idi. Dünyadaki büyük ölçekli şirketlerin yüzde 52’si de aynı görüşte.

 

TEB Arval’in sponsorluğuyla gerçekleştirilen ve “filolarda araçların yenilenme sıklığından, telematik kullanımının yaygınlığına kadar” birçok konu başlığının dahil edildiği Arval Mobility Observatory Barometre 2020’de, katılımcılara şirketlerin filo finansmanında tercih ettikleri yöntemlere ilişkin sorular da yöneltildi. Araştırmada 300’ü Türkiye’den 20 ülkede faaliyet gösteren 5 bin 600 filo yöneticisinin görüşünün alındı.

ARAÇ ALIMLARININ YÜZDE 27’Sİ TAŞIT KREDİSİYLE
Cevaplar; Türkiye’deki şirketlerin yüzde 48’inin araç satın almayı, yüzde 16’sının operasyonel kiralamayı tercih ettiğini; araç alımlarının yüzde 27’sinde taşıt kredisi kullanıldığını ortaya koyuyor. Araştırma kapsamındaki 20 ülkede genel tercih dağılımı ise şöyle: Araç satın alma yüzde 40, operasyonel kiralama yüzde 27, araç alımında taşıt kredisi yüzde 10.

OPERASYONEL KİRALAMA TERCİHİ, ŞİRKET BÜYÜDÜKÇE ARTIYOR
Türkiye’de operasyonel kiralama tercih yüzdesi 1 ile 99 arası çalışana sahip küçük-orta ölçekli şirketlerde 9; çalışan sayısı 250’yi aşan büyük çaplı firmalarda 28. Türkiye’de ve dünyadaki tüm ölçeklerdeki şirketler, operasyonel kiralama yöntemini artırma eğiliminde.

ÖNÜMÜZDEKİ 3 YIL İÇİNDE KİRALAMAYI ARTIRMAYI PLANLIYORLAR
Türkiye’deki filo yöneticilerinin yüzde 40’ı “Önümüzdeki 3 yıl içinde operasyonel kiralamayı artırmayı planlamakta mısınız?” sorusuna “evet” cevabını verdi. 250’den fazla çalışanı bulunan şirketlerdeki evet yüzdesi 69. Bu oran geçtiğimiz yıl yüzde 44 idi. Dünyadaki büyük ölçekli şirketlerin yüzde 52’si soruyu evet diye cevapladı.

KİRALAMA EĞİLİMİNDE DÜNYA GENELİNDE ARTIŞ VAR
Dünyada genelinde her statüdeki şirkette operasyonel kiralama konusunda artış gözleniyor. Oran, 2019’da yüzde 27 idi, 2020’de yüzde 39’a çıktı.

Berrak İnceleme-Arval Mobility Observatory Türkiye Sözcüsü

“GEÇTİĞİMİZ BİRKAÇ YILA KIYASLA DARALMA YAŞANSA DA…”
Arval Mobility Observatory Türkiye Sözcüsü Berrak İnceleme, “Türkiye’de hala şirketlerin çok büyük bir kısmının, özellikle de küçük ve orta ölçekli kurumların, şirket araçlarını peşin alım ya da taşıt kredisiyle” finanse ettiğini; “büyük ölçekli kurumlarda ise operasyonel kiralamanın çok fazla tercih edildiğinin” gözlemlendiğini söyledi.

İnceleme “Operasyonel kiralama sektörü, her ne kadar geçtiğimiz birkaç yıla kıyasla daralma göstermiş olsa da filo yöneticilerinin önümüzdeki 3 yıllık operasyonel kiralamadaki büyüme beklentileri ortaya çok daha pozitif bir tablo koyuyor.” dedi.

 

 

 

 

ARAŞTIRMA KAPSAM BİLGİLERİ
Araştırmaya katılan şirketlerin yüzde 22’inde 10’dan az; “yüzde 22’sinde 10 ila 99, yüzde 29’undaya 100 ila 249 arasında”; yüzde 24’ünde de 250 ve daha fazla kişi çalışıyor.

Araştırma; Avusturya, Almanya, Belçika, İspanya, Fransa, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Polonya, Portekiz, İngiltere, Çek Cumhuriyeti, İsviçre, Finlandiya , Danimarka, Norveç, İsveç, Rusya,Türkiye ve Brezilya’da yapıldı.

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir