Connect with us

Finans & Ekonomi

ABDİ İBRAHİM İLAÇ’TAN GLOBAL ATAK…

Abdi İbrahim, Avrupalı bir ilaç firmasıyla stratejik ortaklık kurarak yönetiminde söz sahibi hale gelen ilk Türk ilaç şirketi oldu. İlaç sektöründe faaliyet gösterdiği 108 yılın son 18’inde Türkiye’de pazar lideri konumundaki firma, 83 yıllık İsviçreli biyoteknoloji şirketi OM Pharma hisselerinin yüzde 28,5’ini devraldı.

 

1937’de kurulan OM Pharma’yı yaklaşık 4,2 milyar lira (500 milyon İsviçre Frankı) karşılılığında satın alan İsviçreli ortak girişim grubunun tek yabancı ortağı Abdi İbrahim’in Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut; ‘’Üç kuşaktır Türk ilaç sanayine hizmet veren bir ailenin temsilcisi olarak yalnız Abdi İbrahim için değil ülkem ve sektörüm adına da bir hayali gerçekleştirmenin gururunu yaşıyorum.” dedi.

Satış işlemi sonrası hisselerinin yüzde 28,5’i Abdi İbrahim’e geçen Cenevre merkezli OM Pharma’nın ürettiği biyoteknolojik ilaçlar, Avrupa ülkelerinden Latin Amerika’ya, Çin’den Rusya’ya kadar geniş bir coğrafyada ve 65 ülkede kullanımda.

NEZİH BARUT, OM PHARMA YÖNETİM KURULU’NDA
18 Eylül 2020 tarihinde resmiyet kazanan ortaklık kapsamında Abdi İbrahim Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, OM Pharma Yönetim Kurulu’nda görev yapacak. OM Pharma’nın portföyündeki bazı kimyasal ilaçların bundan böyle Abdi İbrahim tesislerinde üretilmesi planlanıyor. OM Pharma, önümüzdeki dönemde biyoteknolojik ilaçların Ar-Ge’si ve klinik çalışmaları için 250 milyon İsviçre Frank’ı (yaklaşık 2,1 milyar lira) harcayacak.

Nezih Barut-Abdi İbrahim İlaç Yönetim Kurulu Başkanı

“CESARET, TUTKU VE SORUMLULUK ANLAYIŞIMIZIN BİR YANSIMASI”
Abdi İbrahim’in kurulduğu günden bu yana yerli ve milli karakterini koruduğunu ve her zaman uluslararası alanda söz sahibi olma hedefiyle hareket ettiğini söyleyen Barut, Türk ilaç sanayi için bir ilk niteliğindeki gelişmeyi şu ifadelerle değerlendirdi: “Bu ortaklık anlaşmasıyla, Türk ilaç şirketlerinin global oyuncular tarafından satın alınması trendini ilk defa tersine çeviriyor ve dünya ilaç sanayinin merkezlerinden biri olan ve ilaç devlerine ev sahipliği yapan İsviçre’de faaliyet gösteren köklü bir biyoteknoloji şirketinin ortağı oluyoruz. Pandeminin yarattığı endişe ve belirsizlik ortamında bu girişimimizin Türk ilaç sektörüne moral ve motivasyon vereceğine inanıyorum. Bu ortaklık, Abdi İbrahim’in nesillerdir sahiplendiği cesaret, tutku ve sorumluluk anlayışının kuvvetli bir yansımasıdır.”

“TÜRKİYE’DE BİYOTEKNOLOJİ ALANINDA ÖNCÜ OLDUK”
Bütün dünyanın zorlandığı Covid-19 salgını sürecinde yerli ilaç sanayinin stratejik öneminin daha iyi anlaşıldığını vurgulan Barut, Abdi İbrahim’im girişim ve çabaları hakkında şunları dile getirdi: “Biz 18 yıldır Türkiye’de pazar liderliğimizi korurken, hedefimizi daima yüksek tuttuk. Dünyanın en büyük 100 ilaç şirketi arasına giren ilk Türk şirketi olduk. Türkiye’nin ve Avrupa’nın en modern ilaç tesislerinden birisini yaptık. AbdiBio ile Türkiye’de biyoteknoloji alanında öncü olduk. Kazakistan’da, Cezayir’de üretim tesislerimizi açtık. Amerika’da yeni molekül geliştirmek için start-up yatırımı yaptık. Avrupa’da ve ABD’de satın alma fırsatlarını hep odağımızda tuttuk. Çünkü bunu ülkemiz ilaç sanayi için bir liderlik misyonu olarak gördük.”

Abdi İbrahim İlaç’ın İstanbul Esenyurt’taki üretim tesisleri.

“ORTAKLIK, YENİ PAZARLARA ERİŞİMİ MÜMKÜN KILACAK”
Barut, Abdi İbrahim’in OM Pharma’yla sinerji içinde pek çok yeni proje yürüteceğini ve ortaklığın yeni pazarlara erişimi mümkün kılacağını belirtti: “Ortaklığımız, Latin Amerika, Çin ve ABD ilaç pazarları başta olmak üzere, özellikle biyoteknolojik ürünlerimizle yeni pazarlara açılma hedefimizde bize hız kazandıracak. OM Pharma’nın bu pazarlarda sahip olduğu tecrübesinden yararlanma imkanımız olacak. Aynı şekilde, OM Pharma da bizim çok etkin olduğumuz, ancak bugüne kadar bulunmadığı Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerine bizim üzerimizden ulaşacak. Bunun yanı sıra güçlenen global şirket kimliğimizle, nitelikli insan kaynağımız için yurtdışında yeni kariyer imkanları oluşacak. Benzer şekilde ülke olarak bilhassa biyoteknoloji alanındaki uzmanlık ve know-how açığımızı da bu sinerjinin sunduğu imkanlarla kapatma fırsatımız olacak.”

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir