Connect with us

Finans & Ekonomi

AĞUSTOS İHRACATINDA YÜZDE 5,7’LİK COVID-19 FRENİ…

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verileriyle Ağustos 2020 ihracatı 12 milyar 463 milyon doları. 8 sektör tarihinin en yüksek ağustos ayı ihracatına imza attı. Aralarında İngiltere, Almanya, Fransa ve Hollanda’nın da yer aldığı 14 ülkeye her sektörde ürün ihraç edildi. TİM Başkanı İsmail Gülle, Covid-19 salgının zorlu şartlarına rağmen 2019 Ağustos’takine çok yakın ihracat tutarlarına erişildiğini vurguladı: “Küresel ticaret penceresinden bakıldığında ise, ülkemizin ihracatının çoğu ülkeye göre olumlu bir seyir izlediği görülüyor.” Türkiye’nin Ağustos 2019 ihracatı 13 milyar 150 milyon dolar.

 

 

Türkiye’den Ağustos 2020’de, 2019 Ağustos’a göre yüzde 5,7 düşüşle 12 milyar 463 milyon dolarlık ihracat yapıldı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, 2020 yılında 2’nci Dünya Savaşı sonrası en büyük daralmanın yaşanacağı yönündeki beklentinin devam ettiğinin altını çizdi.

“COVID-19 SALGINI, İHRACATTA DALGALANMALARA SEBEP OLUYOR”
“Öyle ki, Dünya Ticaret Örgütü küresel mal ticaretinin yılın ikinci çeyreğinde rekor düzeyde düştüğünü açıkladı. Küresel ticaretin nabzını ölçen mal ticaret barometresi 84,5 puana kadar geriledi.” diyen Gülle, global tablodaki olumsuzluğa ilişkin sözlerine şu bilgileri de ekledi: “Ağustos ayında, Covid-19 salgını hız kesmeden yayılmaya devam etti. Geride bıraktığımız ay dünyadaki toplam resmi vaka sayısı, 25,5 milyonu geçti. Sadece son bir ayda bu sayı yüzde elliye yakın artış kaydetti. Pazarlarımızda vaka sayılarının artışıyla ortaya çıkan bu belirsizlik ihracatımızda dalgalanmaların yaşanmasına neden olmaktadır.”

İsmail Gülle-Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı

“JAPONYA’NIN İHRACATI YÜZDE 16 DÜŞTÜ”
Gülle, küresel ticaret penceresinden bakıldığında Türkiye’nin ihracatta çoğu ülkeye nazaran olumlu bir seyir izlediğini söyledi: “Yılın ilk yedi aylık döneminde ülkelerin ihracatını incelediğimizde; Norveç’in ihracatının yüzde 24, Hindistan’ın ihracatının yüzde 22, Japonya’nın ihracatının ise yüzde 16 düştüğünü görüyoruz. Türkiye, güçlü yatırım, üretim ve ihracat altyapısıyla ihracatta ve büyümede öncü olmaya yeni dönemde de devam edecektir.”

KADIN İHRACATÇILARA YÖNELİK İLK SANAL TİCARET HEYETİ
8 ülkeyle sanal ticaret heyeti programını başarıyla hayata geçirdiklerini, talepler doğrultusunda önümüzdeki dönemde sayıyı artıracaklarını açıklayan Gülle, “Birçok sektör temsilcisinin katılımıyla ihracatçılar Almanya ve Kolombiya & Meksika pazarlarında yeni iş birliklerine imza attılar. Sanal -ticaret heyetlerimiz bu ülkelere sınırlı kalmayacak olup TİM olarak, ihracat ailesinin 95 bin üyesi ile hedef pazarlarda ‘Yeni Nesil Ticaret Diplomasisi’ faaliyetlerimize aralıksız şekilde devam edeceğiz. Kadın Konseyimizin katılımlarıyla, TİM olarak bir ilke daha imza atacağız. 21 Eylül – 2 Ekim tarihleri arasında kadın ihracatçılarımıza yönelik ilk sanal ticaret heyeti olan ve tüm sektörlerin katılımına açık Şili, Peru, Kolombiya, Meksika Sanal Genel Ticaret Heyetini gerçekleştireceğiz. Bu heyetle, kadın ihracatçı sayımızı daha da artırmak ve ihracat hacimlerini yükseltmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Gülle, Ağustos 2020 ihracat verilerine dair şu detayları paylaştı:

YAŞ MEYVE SEBZE İHRACATI YÜZDE 23,8 ARTTI
-Yaş Meyve Sebze, Hububat ve Meyve Sebze Mamülleri sektörleri pandemiye rağmen tarihlerinin en iyi 8 aylık performansını gösterdi. 2019 yılının aynı dönemine göre Yaş Meyve Sebze sektörü yüzde 23,8 artışla 1,5 milyar dolarlık, Hububat sektörü yüzde 7,8 artışla 4,6 milyar dolarlık ve Meyve Sebze Mamulleri sektörü ise yüzde 5,3 artışla 1 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Ayrıca, Çimento Cam Seramik ve Toprak Ürünleri, Halı, Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri, Meyve Sebze Mamulleri, Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri, Savunma ve Havacılık Sanayii, Süs Bitkileri ve Mamulleri ile Yaş Meyve ve Sebze sektörleri tarihlerinin en yüksek ağustos ayı ihracat rakamlarına ulaştı.

85 ÜLKEYE İHRACATTA 516 MİLYON DOLARLIK ARTIŞ
-Türkiye küresel ticaretteki olumsuz tabloya rağmen ağustos ayında 85 ülkeye ihracatını 516 milyon dolar artırdı. Artış 51 ülkede yüzde 10’un, 22 ülkedeyse yüzde 50’nin üzerinde. ABD’ye 64,2; Belçika’ya 59,3 ve İsrail’e ise 35,7 milyon dolar ihracat artışı oldu.

İLK 8 AYDA 530 MİLYON DOLARLIK TIBBİ ÜRÜN İHRACATI
-2019 Ağustos’a kıyasla toplam tıbbi ürün ihracatı yüzde 312 artışla 76 milyon dolara yükseldi. Bu kategorideki ihracat yılın ilk sekiz ayında 530 milyon dolara ulaştı. 2019’un ilk sekiz ayına göre yüzde 208 artış var.

BİN 307 FİRMA İHRACAT AİLESİNE KATILDI
-Ağustos ayında ihracat ailesine yeni katılan bin 307 firma 110 milyon 19 bin dolarlık dış satışa imza attı. Ağustos ayında ihracat yapan firma sayısı 37 bin 475.

1 MİLYAR 546 MİLYON DOLARLA HAZIRGİYİM BİRİNCİ
-Ağustos ayının ihracat lideri 1 milyar 546 milyon dolarla hazırgiyim sektörü. Otomotiv sektörü 1 milyar 545 milyon dolarla ikinci; kimyevi maddeler sektörüyse 1 milyar 375 milyon dolarla üçüncü sırada.

EN FAZLA İHRACAT 1 MİLYAR 210 MİLYON DOLARLA ALMANYA’YA
-Ağustos ayında 207 ülkeye ihracat gerçekleşti. En çok ihracat gerçekleştirilen ilk 3 ülke 1 milyar 210 milyon dolarla Almanya; 989,2 milyon dolarla İngiltere ve 739,6 milyon dolarla ABD oldu. İlk 10 ülkenin ihracattaki payı yüzde 50. İlk 20 ülkenin payıysa yüzde 67,3.

14 ÜLKEYE HER SEKTÖRDE İHRACAT YAPILDI
-Aralarında İngiltere, Almanya, Fransa ve Hollanda’nın da yer aldığı 14 ülkeye her sektörde ihracat yapıldı. En büyük pazar Avrupa Birliği’nin ihracattaki payı 5,15 milyar dolarla yüzde 41,3’e geriledi.

 

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir