Connect with us

Finans & Ekonomi

KONUT SATIŞLARINDA REKOR, FAİZ ORANLARI HALA ELVERİŞLİ…

TÜİK verileriyle Temmuz 2020’de 2019’un aynı ayına göre ülke genelinde toplam konut satışları yüzde 124,3; ipotekli konut satışları ise yüzde 900,6 arttı. Cumhuriyet tarihinin satış rekoru kırıldı. HangiKredi CEO’su Oray Durmazoğlu, haziranda görülmemiş seviyelere inen kredi faiz oranları ağustosta yeniden tırmanışa geçse de tablonun alıcılar açısından hala elverişli olduğunu söyledi: “Özellikle konut kredisi faiz oranlarının yüzde 3’leri aştığı geçmiş yıllarla kıyaslandığında hala iyi bir seviyede. Konut kredisi ile ev sahibi olmak isteyenler, fiyatı uygun ve zarar etmeyecekleri bir ev bulurlarsa faiz oranları hala oldukça avantajlı.”

 

Kamu bankaları 1 Haziran’da öncekilere nazaran bir hayli avantajlı kredi destek paketi açıkladı. Konut kredisi faiz oranları anlaşmalı sıfır konutlarda yüzde 0,64’e; ikinci el konutlardaysa yüzde 0,74’e düştü. Faizlerdeki indirim hemen etkisini gösterdi. Haziranda düşük faizli kredilere talepte ve dolayısıyla konut satışlarında patlama yaşandı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre artış temmuzda da devam etti.

İPOTEKLİ SATIŞLARIN TOPLAMDAKİ PAYI YÜZDE 57’YE ÇIKTI
Haziran 2020’de 101 bin 504 adet ipotekli konut satışı gerçekleşti. Sayı temmuzda 130 bin 721’e yükseldi. 2019 Temmuz’a kıyasla yüzde 900,6 artış gerçekleşen ipotekli konut satışının toplam satışlardaki payı yüzde 57’ye çıktı. 229 bin 357’yle toplam konut satışlarında tüm zamanların rekoru kırıldı. Bundan önceki rekora, 202 bin 74’le Aralık 2019’da imza atılmıştı.

Oray Durmazoğlu-HangiKredi CEO’su

“FAİZ ORANLARI HALA OLDUKÇA AVANTAJLI”
Ağustos ayında hem ikinci el konutlarda uygulanan faiz oranlarının art arda iki defa arttığını ve hem de konut fiyatlarının tırmanışa geçtiğini belirten HangiKredi CEO’su Oray Durmazoğlu, satışlardaki hareketliliğinin göreceli olarak azalabileceğini söyledi. Ancak hemen peşi sıra şunları dile getirdi: “Özellikle konut kredisi faiz oranlarının yüzde 3’leri aştığı geçmiş yıllarla kıyaslandığında hala iyi bir seviyede. Konut kredisi ile ev sahibi olmak isteyenler, fiyatı uygun ve zarar etmeyecekleri bir ev bulurlarsa faiz oranları hala oldukça avantajlı.”

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir