Connect with us

Finans & Ekonomi

ERDOĞAN: “KARADENİZ’DE 320 MİLYAR METREKÜP DOĞAL GAZ KEŞFETTİK”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Karadeniz’deki sondaj faaliyetlerinde tarihindeki en büyük doğal gaz keşfini gerçekleştirdiğini açıkladı: “Fatih sondaj gemimiz Tuna 1 Kuyusu sondajında 320 milyar metreküp doğal gaz rezervi keşfetmiş durumda. Bulgular daha büyük rezervlerin habercisi.” Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise “Mevcut keşif ve potansiyelle birlikte ülkemizin gündeminden cari açık konusunu artık kaldırdığımızı söyleyebiliriz.” dedi.

 

Türkiye’deki petrol ve doğalgaz arama çalışmalarının uzun süre kiralama yöntemiyle yapıldığını ve dışa bağımlı olunduğunu belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Elimize birkaç sayfa rapordan başka bir şey geçmedi. Biz artık bu şekilde yürüyemeyeceğimizi gördük. Bu tür çalışmaların kiralama veya benzeri yöntemlerle değil doğrudan milli kuruluşlar aracılığıyla yürütülmesini kararlaştırdık.” diye konuştu.

Recep Tayyip Erdoğan-Recep Tayyip Erdoğan

“2023 YILINDA KARADENİZ GAZINI KULLANIMA SOKMAYI HEDEFLİYORUZ”
Türkiye’nin milli enerji ve maden politikasını yeni baştan belirlediklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki gün önce müjdesini verdiği açıklamasın şöyle sürdürdü: “3 sondaj gemisini derin deniz sondaj gemisini filomuza kattık. Bu alanda dünyanın en önde gelen ülkeleri arasına dahil olduk. 3 sondaj ve 2 sismik araştırma gemimiz tamamen kendi ekipman ve personelimizle çalışmalarını yürütüyor. 9 derin deniz sondajını tamamladık. Türkiye tarihinin en büyük doğalgaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirdi. Fatih sondaj gemimiz Tuna 1 Kuyusu sondajında 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfetmiş durumda. Kuyudan elde edilen veriler aynı sahada daha geniş rezervlere işaret ediyor. İnşallah devamı gelecek. Hemen tespit kuyuları açmaya başlayacak, üretim konseptini belirleyip inşaat ve yapım işlerine geçeceğiz. Hedefimiz 2023 yılında Karadeniz gazını milletimizin kullanımına sunmaktır.”

Berat Albayrak-Hazine ve Maliye Bakanı

“ARTIK CARİ AÇIK KONUSUNU GÜNDEMİMİZDEN KALDIRDIĞIMIZI SÖYLEYEBİLİRİZ”
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise doğal gaz rezervini bulan Fatih sondaj gemisinden şu mesajı verdi: “Bugün Türkiye’mizin milli enerji politikaları açısından tarihi bir gün. Heyecanlıyız, mutluyuz, gururluyuz. Ülkemizin geleceği açısından çok önemli bir sürece şahitlik ediyoruz. Bugünün şöyle bir anlamı var. Ağustos malum zaferler ayı. Malazgirt’ten Mohaç’a, Büyük Taarruz’dan Sakarya’ya kadar zaferlere imza atmışız. Yine bir Ağustos ayında makus talihimizi tarihe gömdüğümüz, şanlı bir zafere imza attığımız bir güne tanıklık ediyoruz. Türkiye tam bağımsızlık yolunda çok büyük bir adım attı. Bugün burada keşfedilen gaz 83 milyonun. İşin ekonomik boyutu itibarıyla bugün teknik süreci değerlendirdikten sonra çok net şunu ifade edebilirim ki mevcut keşif ve potansiyelle birlikte ülkemizin gündeminden cari açık konusunu artık kaldırdığımızı söyleyebiliriz, cari fazlayı ve döviz fazlasını konuşacağımız yeni bir sürece girdiğimizi elhamdülillah görmüş oldum.”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de şunları söyledi: “Teknik çalışmalara göre burada bulmuş olduğumuz gaz çok kaliteli görünüyor. Bunlar ilerde bize maliyet açısından olumlu yansıyacak.”

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir