Connect with us

Araştırma ve Raporlar

ÜLKER AMBALAJDA PLASTİĞİ 355 KAĞIDI 96 ALÜMİNYUMU 10 TON AZALTTI

Ülker ekonomik, sosyal ve çevresel performansına ilişkin 5’inci Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayımladı. Rapora göre toplam atıklarının yüzde 91’ini geri dönüştürdü. Yaklaşık 1500 hanenin yıllık elektrik tüketimine denk 2 bin 502 MWh’lik enerji tasarrufu sağladı. 2014 yılından bu yana dağıtım ağındaki sürekli iyileştirmelerle 2,2 milyon km daha az yol kat etti. Birim üretim başına su tüketimini yüzde 31,2 azalttı. Bu 3,2 milyon nüfuslu bir ilin günlük su tüketimine eş.

 

Ülker CEO’su Mete Buyurgan; firmanın 80’inci kuruluş yılına denk gelen 2024 için belirlenen “çevre, değer zinciri, inovasyon, çalışanlar, toplumsal sorumluluk ve liderlik” başlıkları altındaki hedeflere adım adım yaklaştıklarını belirtti.

“ATIKLARIMIZIN YÜZDE 91’İNİ DÖNÜŞTÜRDÜK”
“Operasyonel mükemmellik” kapsamında geçen yıl hayata geçirdikleri 150’ye yakın iyileştirme çalışmasının sonucunda 16,2 milyon liralık tasarruf elde ettiklerini ve toplam atıklarımızın yüzde 91’ini geri dönüştürdüklerini dile getiren Buyurgan, konuya dair şu bilgileri paylaştı: “Tüm fabrikalarımızda enerji izleme sistemi kurarak, anlık izlemeyi devreye aldık. Yaklaşık 1500 hanenin yıllık elektrik tüketimine denk gelen 2 bin 502 MWh’lik enerji tasarrufu sağladık. Birim üretim başına su tüketimimizi yüzde 31,2 azalttık. Böylece 2024 hedefimiz olan yüzde 30 su azaltımının üzerine çıktık. Bu rakam aynı zamanda 3,2 milyon nüfuslu bir ilin günlük su tüketimine eş değer.”

“AR-GE VE İNOVASYON HARCAMALARINI YÜZDE 35 ARTIRDIK”
Buyurgan, müşterilerinin ihtiyaçlarına göre yeni ürünler geliştirirken çevresel etkileri en aza indirmek için inovasyonun gücünden faydalandıklarını söyledi: “Ar-Ge ve inovasyon harcamalarımızı yüzde 35 artırdık. Yeni ürün, süreç, kalite iyileştirme gibi geliştirilen 372 projenin 213’ünü tamamladık. Ambalaj azaltım çalışmaları kapsamında 2019’da 355 ton plastik, 96 ton kâğıt ve 10 ton daha az alüminyum malzeme kullandık.”

Mete Buyurgan-Ülker CEO’su

“ÇALIŞANLARIMIZDAN GELEN 4 BİN 459 ÖNERİYİ DEĞERLENDİRMEYE ALDIK”
Sürdürülebilirlik çalışmalarını öncelikle kendi çalışanlarımızın benimsemesi gerektiğine inandıklarını ve eğitimlerle bunu pekiştirdiklerini kaydeden Buyurgan, “Geçtiğimiz yıl ‘Akıl Küpü’ platformumuz aracılığıyla çalışanlarımızın paylaştığı 4 bin 459 öneriyi değerlendirmeye aldık. Zaman, maliyet tasarruf ve iyileştirmeleri kapsayan bu önerilerin 850’sini hayata geçirdik. İleri teknolojiyle israfsız üretim modeli bize verimlilik, üretkenlik, hız ve maliyet avantajı getiriyor.” dedi.

“2014’DEN BU YANA 2,2 MİLYON KİLOMETRE DAHA AZ MESAFE KAT ETTİK”
Fabrikalardan Türkiye’nin dört bir yanındaki tüketicilere uzanan dağıtım ağının sistematik bir yaklaşımla sürekli yenilendiğini, 2014 yılından bu yana 2,2 milyon km daha az mesafe kat edildiğini ve bunun da dünyanın çevresinin 55 kez daha az dönülmesi anlamına gelindiğinin altını çizen Buyurgan, “Bitki biyoçeşitliliğin korunması, tarım kaynaklı çevresel etkilerin azaltılması, tarımda verimliğin sağlanmasının sürdürülebilir tarım için ana unsur olduğunun bilinciyle” hareket ettiklerini vurguladı: “Alanında uzman kuruluşlarla iş birliği içindeyiz. Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı tarım araştırma enstitüleriyle buğday ve yulaf özelinde çalışmalar yapıyoruz. Buğday hem ülkemiz hem de bizim için önemli bir ham madde. Konya Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü ile ideal bisküvilik buğday üretimi için ıslah çalışmaları yaptık. Bu çalışmalar sonunda “Ali Ağa” adını verdiğimiz yüksek verimli, kuraklığa dayanıklı bir buğday türünü geliştirdik. Deneme ekimlerini yaptığımız Ali Ağa buğdayının yaygınlaşması için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Yıllık yulaf ihtiyacımızın tamamını çiftçilerimizle yaptığımız sözleşmeli ekimden karşılıyoruz. Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nün Kahraman isimli yulaf çeşidini geliştirme projesine destek olduk.”

“GIDADA ÜST ÜSTE İKİ KEZ ‘İYİ YAŞAM MARKASI’ SEÇİLDİK”
2016 yılından beri küresel çaptaki “FTSE4Good Gelişmekte olan Piyasalar Sürdürülebilir Endeksi’nde”, 2015 yılından bu yana da “Borsa Istanbul Sürdürülebilirlik Endeksi’nde” yer aldıklarını hatırlatan Buyurgan; açıklamasını şöyle sürdürdü: “Nielsen ve Sustainable Brands Istanbul iş birliğiyle gerçekleştirilen tüketicilerin yaşam tarzına, tüketim alışkanlıklarına, iyi yaşamı yeniden tanımlayan ve şekillendiren değerlerine odaklanan Good Life/İyi Yaşam Araştırması’na göre, gıdada üst üste ikinci kez ‘iyi yaşam markası’ seçildik. Dünyanın en prestijli iş ödülleri arasında gösterilen 2019 edie Sürdürülebilirlik Liderleri Ödülleri’nde Sürdürülebilirlik Raporlaması ve İletişimi, Su Yönetimi ve Lojistik Yönetimi olmak üzere üç kategoride birden finalist olmayı başardık.”

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir