Connect with us

Finans & Ekonomi

ŞİŞECAM’DAN VİRÜS VE BAKTERİLERİ ETKİSİZ HALE GETİREN BULUŞ

Alanında dünyanın önde gelen Ar-Ge kuruluşlarından “Şişecam Bilim, Teknoloji ve Tasarım Merkezi”; cam yüzeylerdeki virüs ve bakterileri etkisiz hale getiren özel bir kaplama teknolojisi geliştirdi. Ön araştırmalara göre buluş yeni tip Koronavirüs’te (Covid-19) de etkili. Yüzde 100 yerli olan Antimikrobiyal V-Block Teknolojisi öncelikle cam ev eşyası ürünlerine uygulanacak.

 

14 ülkedeki üretim tesisleri, 22 bin çalışanı ve 150’den fazla ülkeye ürün satışıyla dünyanın sayılı cam üreticilerinden Şişecam Topluluğu’nun Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman; cam ev eşyası üzerinde ilk kez uygulanan Antimikrobiyal V-Block Teknolojisi’nin bünyelerindeki Bilim, Teknoloji ve Tasarım Merkezi tarafından 45 yıllık Ar-Ge birikimi sayesinde iki ay gibi rekor bir sürede geliştirdiğini söyledi.

Prof. Dr. Ahmet Kırman-Şişecam Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü

“PATENT SÜREÇLERİNİ BAŞLATTIK”
Bir ilki gerçekleştirmenin heyecanını yaşadıklarını ifade eden Prof. Dr. Ahmet Kırman bu önemli gelişmeye ilişkin şunları anlattı: “Gerekli resmi izin süreçlerinin tamamlanmasının ardından Antimikrobiyal V-Block Teknolojisi ile donatılan ürünlerimizin ülkemizde kullanılmaya başlanmasıyla birlikte tüketicilerin özellikle otel, kafe ve restoran gibi dış mekanlardaki sağlık endişelerinin azalacağına ve bu önemli buluşun turizm sektörüne katkı sağlayacağına, ihracat gelirlerimizi de artıracağına inanıyoruz. Formül ve uygulamaya yönelik patent süreçlerini başlattık. Sağlığa zararlı organizmaların camın yüzeyinde barınmalarına engel olan bu özel teknolojiyi ruhsatlandırma ve gerekli resmi izin süreçlerinin de tamamlanmasının ardından önce ülkemizde satışa sunacağız. Ardından katma değerli ürünlerini 150’den fazla ülkede müşterisiyle buluşturan Şişecam olarak tüm dünya pazarlarına ulaştıracağız.”

 

ÖZEL FORMÜLÜ VE TEKNİĞİYLE 7/24 HİJYEN SAĞLIYOR
Prof. Dr. Kırman’ın aktardığı bilgilere göre üretim esnasında “yüksek sıcaklıkta buhar biriktirme yöntemiyle” ürünlerin üzerine uygulanan Antimikrobiyal V-Block Teknolojisi, özel formülü ve tekniğiyle 7/24 hijyen sağlıyor. Gıda temas testleri başarıyla sonuçlandı. Cam yüzeylerde “Staphylococcus aureus, Escherichia coli bakterilerine; Bacteriophage, Feline calicivirus (FCV), Adenovirus, Canine parvovirus, Hepatitis A Virus, Herpes Simplex Virus, Influenza A, Murine Norovirus, Poliovirus, Rhinovirus, Rotavirus, Vacciniavirus gibi birçok farklı virüs ve bakteriye” yaşama ve yayılma fırsatı tanımadığı bağımsız kuruluşlarca da onaylandı.

DÜNYADA İLK 3’E GİRMEYİ HEDEFLİYOR
85 yıllık Şişecam Topluluğu; “düzcam”, “cam ev eşyası”, “cam ambalaj” ve “kimyasallar” ana iş gruplarında Türkiye’nin yanı sıra Almanya, İtalya, Bulgaristan, Romanya, Slovakya, Macaristan, Bosna Hersek, Rusya Federasyonu, Gürcistan, Ukrayna, Mısır, Hindistan ve ABD’de faaliyet gösteriyor. Dünya üretim sıralamasında cam ev eşyasında 3’üncü; cam ambalaj ve düzcamda 5’inci, sodada 8’inci, krom kimyasallarında ise 1’inci durumda. Bütün ana iş gruplarında en büyük 3’üncü üretici olmayı hedefliyor.

Bizi Paylaşın
Continue Reading
1 Comment

1 Comment

  1. Suna Tavlaşoğlu

    2 Ekim 2020 at 12:49

    Şişe cam ile gurur suyuyoruz.Yolunuz açık olsun.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir