Connect with us

Finans & Ekonomi

YENİ ÜNİVERSİTE MEZUNU GENÇLERE İLK FIRSAT!

Şevket Sabancı ve ailesinin “sürdürülebilir sosyal yatırımlarla Türkiye’nin kalkınmasına katkıda bulunmak amacıyla” 2015 yılında kurduğu Esas Sosyal’ın “üniversite mezunu gençlerin işsizlik sorununa çözüm oluşturma düşüncesiyle” 2016’da başlattığı “İlk Fırsat Programı’nda” yeni dönem başvuruları 6 Temmuz-7 Ağustos tarihleri arasında kabul edilecek. Programla 2020 yılında 55 genç 26 Sivil Toplum Kuruluşu’nda ilk iş deneyimlerini yaşayacak.

 

 

TÜİK 2019 verileriyle Türkiye’de üniversite eğitimi almış gençler arasındaki işsizlik oranı yüzde 36. Esas Sosyal’in gerçekleştirdiği 30’a yakın araştırma; ilk işin aranışı sırasında Anadolu’daki az bilinen devlet üniversitelerinden mezun gençlerin daha fazla fırsat eşitsizliğiyle karşılaştığını ortaya koydu.

Emine Sabancı Kamışlı-Esas Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili, Esas Sosyal Kurucular Kurulu Başkanı

ESAS SOSYAL NİSAN 2015’TE KURULDU
Esas Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Emine Sabancı Kamışlı’nın Kurucular Kurulu Başkanı olduğu Esas Sosyal, Nisan 2015’te Kamışlı’nın yanı sıra Şevket Sabancı, Hayırlı Sabancı, Emine Sabancı Kamışlı, Ali Sabancı, Can Köseoğlu ve Kazım Köseoğlu tarafından kuruldu. İlk sosyal yatırım alanı “gençlik ve istihdam”. Bu amaçla 2016’da İlk Fırsat Programı’nı hayata geçirdi. İnternet adresi: www.esassosyal.org

12 AY TAM ZAMANLI VE MAAŞLI İŞ DENEYİMİ
İlk Fırsat Programı çerçevesinde şimdiye kadar 95 genç, Türkiye’nin önde gelen sivil toplum kuruluşlarında (STK) 12 ay tam zamanlı ve maaşlı iş deneyimi fırsatına erişti. Yüzde 82’si program süresi dolmadan yeni iş teklifi aldı. Yüzde 93’ü ise programın bitiminden sonraki 3 ay içinde istihdam imkanına kavuştu.

KATILIMCILARIN YÜZDE 60’I ÖZEL SEKTÖRDE İŞ BULDU
İlk Fırsat Programı’na katılanların yüzde 60’ı Aksigorta, Aktek Bilişim, Ayakkabı Dünyası, BDO, Bilgi Üniversitesi, Boyner Grup, Coşkunöz Holding, Doğuş Teknoloji, EY Türkiye, Koç Sistem, LC Waikiki, Lobby PR Ajansı, Mazars Denge, PwC, Related Digital, Sanko Holding, Trendyol, Topkapı Endüstri ve Worthington Industries gibi tanınmış özel sektör kuruluşlarında işe başladı. Yüzde 40’ı ise STK’larda çalışmaya devam ediyor.

400 KİŞİLİK GÜÇLÜ BİR EKOSİSTEM OLUŞTU
İlk Fırsat Programı’nın hayata geçtiği dört yılda “katılımcılar, iş veren STK’lar, eğitmenler, mentorluk desteği sunan profesyoneller ve kurumsal destekçilerin” dahil olduğu 400 kişilik güçlü bir ekosistem oluştu. İlk Fırsat Programı’nın yeni dönemine 6 Temmuz-7 Ağustos 2020 tarihleri arasında başvurulabilecek.

İLK FIRSAT PROGRAMI’NA BAŞVURU ŞARTLARI
İlk Fırsat Programı’na, 20-25 yaş dilimindeki (1 Ocak 1996-31 Aralık 2000 arasında doğanlar) devlet üniversitesinden yeni mezun gençler başvurabiliyor. Diploma notunun en az; 4’lük sistemde  2,5; 100’lük sistemdeyse 65 puan olması ve öncesinde herhangi bir yerde tam zamanlı çalışmamış olması gerekiyor. Sivil toplum kuruluşlarında ya da kulüp çalışmalarında gönüllü olarak görev almış, staj yapmış ya da burs almışlara öncelik tanınıyor.

MAAŞLARI ESAS SOSYAL VE 20 KURUMSAL DESTEKÇİ SAĞLIYOR
İlk Fırsat Programı’nda programında yer alan gençler sivil toplum kuruluşlarının “kurumsal iletişim, muhasebe & finans, insan kaynakları, idari işler, satın alma, bilgi teknolojileri ve kaynak/iş geliştirme ve benzeri departmanlarında” 12 ay tam zamanlı çalışıyor. Maaşlar; Esas Sosyal ve onun vizyonunu paylaşan 20 kurumsal destekçi tarafından karşılanıyor.

BAŞVURU SONRASI SÜREÇ NASIL İŞLİYOR?
Başvuru yapan yeni mezunlara online mülakat uygulanacak. İşe uyum ve kişilik envanteri aşamalarını takiben 55 genç 26 sivil toplum kuruluşunda 2 Kasım tarihinden itibaren 12 ay sürecek ilk iş deneyimini yaşayacak. Programa kabul edilen tüm katılımcılar, İlk Fırsat Akademisi’nde 250 saatten fazla 21’inci Yüzyıl becerileri, İngilizce ve Office Programları eğitimi alacak. Ayrıca mentorluk desteği ve mülakat etkinlikleriyle iş arama süreçlerine hazırlanacak. Programla ilgili tüm detaylar www.ilkfirsat.org adresinde.

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir