Connect with us

Finans & Ekonomi

“HAZİRAN 2020’DE 27 SEKTÖRÜN 24’Ü İHRACATINI ARTIRDI”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Haziran 2020’de 13 milyar 469 milyon dolarlık ihracat yapıldığını duyurdu. Genel Ticaret Sistemi (GTS) verileriyle ihracat haziran ayında yıllık bazda yüzde 15,8; bir önceki ay mayısa göre de rekor bir sıçrayışla yüzde 35,2 arttı. TİM Başkanı İsmail Gülle, “Haziran ayı özelinde sektörlerin ihracat performanslarına bakıldığında en kötü geride kaldı. Mayıs ayında 27 sektörün 25’i ihracatta düşüş yaşarken, haziran ayında 27 sektörün 24’ü ihracatta artış sağladı.” dedi. Son 12 ayda yüzde 15,1’lik düşüşle 75 milyar 55 milyon dolar ihracat gerçekleşti.

 

 

TİM Başkanı İsmail Gülle, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını döneminde “Önce Türkiye, Önce İhracat” sloganıyla üreten Türkiye’nin dinamosu olmaya devam ettiklerini söyledi.

“KÜRESEL TİCARETİN GÜVENİLİR LİMANI OLDUĞUMUZ TESCİLLENDİ”
Türkiye’nin “küresel ticaretin ‘güvenilir limanı’ olduğunu” tescillediğini belirten Gülle, “Ülkemiz, nasıl ki dünya ticaretindeki olumsuz gelişmeler ve Türkiye’ye yönelik finansal saldırılara rağmen pek çok kez ihracatı artırmayı başardıysa, bugün yine başardı. Olağanüstü koşulların barındırdığı fevkalade fırsatların farkındayız. İhracatçılarımıza güveniyoruz. Söz konusu Türkiye olunca dün yaptık, bugün de yaparız, yarın da yapacağız.” dedi.

İsmail Gülle-TİM Başkanı

“KÜRESEL VE YEREL ÖLÇEKTE EKONOMİNİN HIZLA TOPARLANMASINI TEMENNİ EDİYORUZ”
2020’de küresel ekonomide meydana gelecek daralma oranını IMF’nin yüzde 3’ten yüzde 4,9’a; derecelendirme kuruluşu Fitch’in ise yüzde 3,9’dan yüzde 4,6’ya yükselttiğini ve Dünya Bankası’nın da yüzde 5,2’lik küçülme öngördüğünü hatırlatan Gülle, konuyu şöyle detaylandırdı: “Hedef pazarlarımız arasında yer alan birçok ülke ekonomisinin de 2020 yılında önemli ölçüde küçülme ile karşı karşıya kalması bekleniyor. IMF bu yıl Meksika’nın yüzde 10,5, Birleşik Krallık’ın yüzde 10,2, Güney Afrika’nın yüzde 8, Rusya’nın ise yüzde 6,6 küçülmesini öngörüyor. Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verileri küresel ölçekte iktisadi faaliyetteki daralmanın hız kestiğine işaret ediyor. Haziran ayında Çin’de imalat ve hizmetler PMI verileri 50 olarak tarif edilen eşik seviyesinin üzerine çıkarken; Euro bölgesinde PMI endeksi mayıs ayına göre, yüzde 40’ın üzerinde artış göstererek 46,9’a ulaştı. Küresel ekonomide ve bilhassa ülkemiz ekonomisinde toparlanmanın hızla gerçekleşmesi en büyük temennimiz.”

“BANKALARIN SAĞLADIĞI DESTEKLER TÜM SEKTÖRLERE OLUMLU YANSIDI”
Gülle, başta Eximbank kamu bankaları ile özel bankaların ihracatçılara sağladıkları desteklerin haziran ayı ihracat verilerine tüm sektörlerde olumlu yansıdığını kaydetti: “Bu kapsamda, Türkiye Cumhuriyetinin ilk milli bankası olan Türkiye İş Bankası ile ihracatçılarımızın elini küresel ticarette daha da güçlendireceğine inandığımız bir protokol imzaladık. Bu iş birliği, ihracatçılara düşük faizli kredi sunması, kadın ihracatçılara yönelik pozitif ayrımcılık uygulaması ve 500 milyon dolar gibi yüksek bir hacmi kapsaması bakımından büyük önem arz etmektedir. Pandemi sürecinde ortaya çıkan ve TİM olarak dile getirdiğimiz 53 talebin, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı’nın özverisiyle jet hızıyla çözüme kavuşturulduğunu belirtmek istiyorum. Haziran ayı ihracat rakamlarımız bu büyük çabayı yansıtmaktadır. Tüm ihracat ailesi adına; böylesi zorlu bir dönemde ortaya koydukları yoğun gayret için, tekrar tekrar Sayın Cumhurbaşkanımız nezdinde kıymetli bakanlarımıza en içten şükranlarımızı sunuyoruz. Bu dönemde atılan seri adımların olumlu yansımalarını inşallah hem yeni normalde hem de sonrasındaki süreçte daha çok göreceğiz.”

“SANAL TİCARET HEYETLERİ ARALIKSIZ SÜRECEK”
Tarım, gıda ve gıda dışı hızlı tüketim ürünleri, tarım makineleri, soğuk hava depoları ve iklimlendirme sektörlerini kapsayan 3’üncü sanal ticaret heyeti programını 15-25 Haziran tarihlerinde Hindistan’a gerçekleştirdiklerini dile getiren Gülle, “Küresel virüs salgınıyla ortak mücadelenin ikinci aşaması olarak belirlediğimiz, yoğun ticari iş birliğinin sağlanması noktasında Sanal Ticaret Heyetleri büyük önem taşıyor. Sanal Ticaret Heyetlerimiz Özbekistan, Kenya ve Hindistan ile sınırlı kalmayacak olup, TİM olarak, ihracat ailesinin 95 bin üyesi ile hedef pazarlarda Yeni Nesil Ticaret Diplomasisi faaliyetlerimize aralıksız şekilde devam edeceğiz.” diye konuştu.

“HAZİRANDA İHRACAT KERVANINA 1443 FİRMA EKLENDİ”
Gülle, haziran ayı ihracat etkinliklerine dair şu bilgileri aktardı:
“Türkiye ekonomisinin bugünü ve geleceği açısından vazgeçilmez bir sacayağı olduğu perçinlenmiş olan ihracatımıza yönelik farkındalık ve TİM olarak ülkemizin her noktasında yürüttüğümüz KOBİ ihracat Seferberliği eğitimlerimizin en net sonucu olarak; haziran ayında ihracat ailemize 1.443 firmamızın katıldığını bildirmekten memnuniyet duyuyorum. İhracata yeni başlayan bu firmalarımız haziran ayında 101 milyon 384 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Firma özelinde bakıldığında, haziran ayı içerisinde toplam 38.373 firmamız ihracat gerçekleştirdi.”

“144 ÜLKEYE İHRACAT TOPLAMDA 2,43 MİLYAR DOLAR ARTTI”
“Türkiye küresel ticaretteki olumsuz tabloya rağmen haziran ayında 144 ülkeye ihracatını 2,43 milyar dolar artırmayı başardı. Bu 144 ülkenin 119’unda artış yüzde 10’un, 61’inde ise yüzde 50’nin üzerinde gerçekleşti. Bu ülkeler arasında, geçtiğimiz yılın haziran ayına göre 304 milyon dolar ihracat artışıyla Birleşik Krallık, 272 milyon dolar ihracat artışıyla ABD ve 162 milyon dolar ihracat artışıyla İsrail dikkat çekti.”

“2 MİLYAR 16 MİLYON DOLARLA OTOMOTİV SEKTÖRÜ İHRACAT LİDERİ”
“Haziran ayının lideri, 2 milyar 16 milyon dolarlık ihracat ile Otomotiv sektörü olurken; 1 milyar 425 milyon dolar ihracat ile Kimyevi Maddeler sektörü ikinci, 1 milyar 358 milyon dolara ulaşan Hazır Giyim sektörü üçüncü, 1 milyar 129 milyon dolar ile Çelik sektörü dördüncü ve 903 milyon dolar ile Elektrik- Elektronik sektörleri beşinci oldu. Haziran ayının en güçlü performansına imza atanlar ise yüzde 69,3 artışla 128,4 milyon dolar ihracata ulaşan Fındık ve Mamülleri, yüzde 66 artışla 572,4 milyon dolara ulaşan Hububat, yüzde 60,2 artışla 345,1 milyon dolara ulaşan Mücevher, yüzde 58,8 artışla 88 milyon dolara ulaşan Gemi ve Yat, yüzde 55,2 artışla 6 milyon dolara ulaşan Süs Bitkileri sektörleri oldu.”

“EN KÖTÜ GERİDE KALDI”
“Haziran ayı özelinde sektörlerin ihracat performanslarına bakıldığında en kötü geride kaldı. Mayıs ayında 27 sektörün 25’i ihracatta düşüş yaşarken, haziran ayında 27 sektörün 24’ü ihracatta artış sağladı.”

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir