Connect with us

Dünya Gündemi

TÜRKİYE’DEN DÜNYAYA “GÖÇÜN ÇIĞLIĞI” YANKILANDI…

14-21 Haziran tarihleri arasında gerçekleşen ve 30 milyon izleyicinin takip ettiği Uluslararası Uzun Metrajlı Göç Filmleri Festivali’nde ‘Suriyeli Waad Al Kateab ve İngiliz Edward Watts’ın yönettiği Oscar’a aday olan ‘For Sama/Sama İçin’ belgeseli ‘En iyi Uzun Metraj’ film seçildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nce düzenlenen ve 30 ülkeden 45 filmin gösterildiği festival, tematikler kategorisinde dünyanın en geniş kapsamlısı niteliğinde. Toplamda 26 bin Euro para ödülü dağıtılan festivalin 7 kişiden oluşan jürisine Altın Palmiye ödüllü yönetmen Nuri Bilge Ceylan başkanlık etti.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Online yapılan festivalin kapanışına video konferansla katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son 8 senede çoğu kadın ve çocuk 25 bin kişinin Akdeniz’in azgın sularında hayatını kaybettiğini ve Avrupa’ya sığınan 10 bin mülteci çocuğun akıbetinin bilinmediğini ifade ederek “Göçle ilgili ön yargılarımızı bir tarafa bırakarak göçmenlerin gittikleri ülkelere ve gittikleri toplumlara katkılarını görmemiz gerektiğine inanıyorum.” dedi.

 

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu

SOYLU: “FESTİVALİN MESAJI, ‘GÖÇTEN KORKMA’ OLMALIDIR”
Organizasyonunun arka planındaki isim İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, festivalin birinci yılı için öngördükleri amaçlara ulaştıklarını söyledi: “2011 yılından beri anlatamadığımız, daha doğrusu anlatıp hissettiremediğimiz pek çok duyguyu, bu sayede anlatabilmiş ve hissettirebilmiş olduk. Gönüllere girmek istedik ve galiba başardık. Gönüllere girmek istedik ve galiba başardık. Bana sorarsanız bu festivalin mesajı ‘’Göçten korkma’’ olmalıdır. Göçün bir sorun olarak algılanmasının nedeni gereksiz ön yargılar ve korkudur. Bu filmler bize aslında hepimizin birer göçmen olduğunu anlatmıştır.”

4 BİN YILLIK STONEHENGE ANITI İLE 12 BİN YILLIK GÖBEKLİTEPE’NİN DİJİTAL HARMANI
Dünyanın en geniş katılımlı ve kapsamlı tematik film festivali ‘Uluslararası Göç Filmleri Festivali’nin “gerçek zamanlı 3D sanal stüdyoda ‘artırılmış gerçeklikle’ düzenlenen” yeni nesil kapanış ve ödül töreni İngiltere’deki 4 bin yıllık Stonehenge Anıtı ile 12 bin yıllık Göbeklitepe’nin dijital olarak harmanlanmasıyla oluşturulan sanal sahnede gerçekleşti.

Festivalde kapanış töreninin sunuculuğunu Oylum Talu ile Reynmen üstlendi

AÇILIŞTA VE KAPANIŞTA “GÖÇÜN ÇIĞLIĞI” SANNELENDİ
Sunuculuğunu Oylum Talu ile Reynmen’in üstlendiği festivalin kapanışında açılışında olduğu gibi “Göçün Çığlığı” sahnedeydi. Dünyanın dört bir yanından dijital ortamda bir araya gelen sanatçılar Yemen Türküsü, Sarı Gelin ve Altın Hızma eserlerini seslendirdi.

EN İYİ UZUN METRAJLI FİLM: FOR SAMA/SAMA İÇİN…
Festivalde Suriyeli Waad Al Kateab ve İngiliz Edward Watts’ın yönettiği ‘For Sama/Sama İçin’, “En iyi Uzun Metraj Film” seçildi. Suriye’de yaşanan iç savaşı genç bir annenin gözünden çarpıcı bir dille aktaran ve 2019’da Oscar aday gösterilen 7 ödüllü belgesel, 15 bin Avro para ödülünün sahibi oldu.

 

EN İYİ İLHAM VEREN SENARYO: OĞLUM GİBİ/JUST LIKE MY SON
İtalyan yönetmen Costanza Quatriglio’nun Doriana Leondeff’le birlikte senaryosunu yazıp yönettiği, Afganistan’daki Taliban zulmünden kaçıp Avrupa’da yaşayan iki kardeşin hikayesini anlatan “Oğlum Gibi/Just Like My Son” ‘En İyi İlham Veren Senaryo’; 1979’daki İran Devrimi sırasında ailesiyle birlikte ülkesini terk edip Avusturya’da yaşamak zorunda kalan İranlı yönetmen Arash T. Riahi’nin imzasını taşıyan “Oskar&Lilli” de ‘Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü.

‘Unicef En İyi Kısa Film Ödülü’ Amelia Nanni’nin yönettiği “Kıyının Çocukları/Children of theShore”; ‘Aynı Gemide Kısa Film Ödülü’ ise Zeynep Köprülü’nün yönettiği “Orada/There” filmlerine verildi.

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir