Connect with us

Dünya Gündemi

“COVID-19’U ANCAK İŞ BİRLİĞİYLE YENEBİLİRİZ”

D-8 (Developing 8-Gelişen Sekiz) Ekonomik İş Birliği Örgütü Genel Sekreteri Dato Ku Jaafar Ku Shaari, İslam İş Birliği Teşkilatı’na (İİT) üye 56 ülkenin katılımıyla kurulan İslam İş Birliği Gençlik Forumu’nun (ICYF) önemli isimleri ağırladığı Special Talks Edition Talks’ta; insanlığın yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını problemini ancak “birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için” anlayışı ve dayanışmayla yenebileceğini söyledi.

 

Katıldığı ICYF programında Covid-19 salgını sürecinde “yeni normale” geçerken ülkelerin kendilerini izole etmesinin çözüm olamayacağını belirten D-8 Ekonomik İş Birliği Örgütü Genel Sekreteri Dato Ku Shaari, böyle bir dönemlerde ticaret savaşlarının sona erdirilmesi ve daha çok iş birliğine gidilmesi gerektiğini ifade etti.

Dato Ku Jaafar Ku Shaari D-8 Ekonomik İş Birliği Örgütü Genel Sekreteri

D-8 BÜNYESİNDE DAYANIŞMA FONU OLUŞTURULUYOR
D-8 bünyesinde ‘dayanışma fonu’ oluşturulması ve üye ülkelerde yeterince medikal ekipman ile solunum cihazı bulunması için çalışmalar yürütüldüğü kaydeden Ku Shaari, Türkiye’nin Bangladeş ve Nijerya’ya yaptığı yardımları hatırlatarak birbirlerine destek olmalarının önemini vurguladı. Solunum cihazı üretimine yoğunlaştıklarını da kaydeden Ku Jaafar, D-8 çerçevesinde dayanışmayı artırmak amacıyla online yardım etkinliği düzenlemeye hazırlandıklarını dile getirdi. Geçtiğimiz yıl kurulan Sağlık ve Sosyal Koruma Programı hakkında bilgiler veren Ku Jaafar, üye ülkelerin sağlık bakanlarının haziran ayında online bir toplantı gerçekleştireceğini sözlerine ekledi.

 

ERBAKAN’IN ÖNCÜLÜĞÜYLE 1997’DE KURULDU
Türkiye’nin eski başbakanlarından merhum Necmettin Erbakan’ın öncülüğüyle 15 Haziran 1997 tarihinde kurulan D-8’e şu ülkeler üye: Türkiye, İran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya.

 

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir