Connect with us

Finans & Ekonomi

İSTANBUL HAVALİMANI, “LEED ALTIN” SERTİFİKASINA LAYIK GÖRÜLDÜ

İGA’nın inşa ettiği ve işlettiği İstanbul Havalimanı terminal binası Amerikan Yeşil Bina Konseyi tarafından “LEED Altın” sertifikasına layık görüldü. Enerji verimliliği ve çevreci uygulamalarla adından sıkça söz edilen İstanbul Havalimanı, dünyanın “en büyük LEED sertifikalı binası” unvanıyla havacılık sektöründe bir ilke imza attı.

 

LEED Sertifikasyon sisteminde binalar “sürdürülebilir arazi, su verimliliği, enerji ve atmosfer, malzemeler ve kaynaklar, iç mekân yaşam kalitesi, tasarımda inovasyon, yerel önem sırası” gibi çeşitli kriterler açısından değerlendiriliyor. Ön koşulları sağlayanlar elde edilen puanlara göre Sertifikalı, Gümüş, Altın veya Platin kategorilerinde tescilleniyor.

“TÜM ADIMLARIMIZI SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK DOĞRULTUSUNDA ATTIK”
İstanbul Grand Airport (İGA) Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu, “Dünyanın Covid-19 salgını ile mücadele ettiği bu süreçte aldığımız bu güzel haber hepimizi sevindirdi. İstanbul Havalimanı’nda tasarım sürecinden inşaat aşamasına, inşaat sürecinden de operasyon sürecine kadar tüm adımlarımızı sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda atmaya özen gösterdik.” dedi.

Kadri Samsunlu-İGA Genel Müdürü

“SIFIR ATIK YAKLAŞIMINI KRİTİK BAŞARI FAKTÖRÜ BELİRLEDİK”
İstanbul Havalimanı Terminali’nin dünyanın en büyük “LEED Altın” sertifikalı binası olduğunu ve İGA’nın “sürdürülebilirlik ilkelerini kurum kültürünün en değerli parçası” gördüğünü ifade eden Samsunlu şunları söyledi: “Sıfır atık yaklaşımını kritik başarı faktörü olarak belirledik ve İstanbul Havalimanı’nda yürütülen tüm çalışmaları sürdürülebilirlik temelinde ele aldık. Bu yaklaşımımız sayesinde LEED Gold sertifikası almaya hak kazandık ve bir ilke daha imza attık. İGA olarak bu ödülle, Türk havacılık sektörüne yeni bir başarı daha kazandırdık.”

 

“YAŞANABİLİR BİR DÜNYA İÇİN VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞACAĞIZ”
Samsunlu, İstanbul Havalimanı’nın daima ilklerin ve enlerin havalimanı olacağını kaydetti: “Bizlerin, dünyanın, geleceğin, çevrenin kendine yetebilir bir devamlılık sağlaması için sürdürülebilirlik konusunu öncelikli hale getirmekten dolayı son derece gururluyuz. Bu gururun LEED Altın sertifikası ile taçlandırılması doğru yolda olduğumuzun en büyük kanıtıdır. Yaşadığımız dünyaya duyduğumuz saygı ve en önemlisi sürdürülebilirlik anlayışı ile gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için var gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz.”

Mahesh Ramanujam-Amerikan Yeşil Bina Konsey Başkanı

“HAVALİMANLARI ARTIK BULUNDUĞU ŞEHİRLERİ YANSITAN YERLERDİR”
Amerikan Yeşil Bina Konsey Başkanı Mahesh Ramanujam ise konuya ilişkin şu ifadeleri dile getirdi: “Havalimanları artık sadece ulaşımın merkezleri değiller; aynı zamanda insanların bağlantı kurdukları ve ilham aldıkları, bulundukları şehirlerin yansıması olan yerlerdir. Türkiye’ye giriş noktası olarak İstanbul Havalimanı terminali, her yıl kapılarından geçen milyonlarca yolcunun ilk izlenimi de yansıtacak. Dünyadaki en büyük LEED Altın sertifikalı bina olarak İstanbul Havalimanı; bir projenin büyüklüğü veya benzersiz hususları ne olursa olsun, doğru şekilde tasarlandığında sağlıklı, sürdürülebilir ve yüksek performanslı bir yer olabileceğini kanıtlıyor.”

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir