Connect with us

Türkiye Gündemi

SONSUZ SEVGİ VE MERHAMETTİR ANNELİK…

Bugün anneler günü; annelere şükran ve minnet duyguları ile sevgilerin daha yoğun bir halde iletildiği gün. Anneliği en iyi anlatan ifadelerden biri; iç mimar ve yazar Zeynep Zor tarafından MAG Dergisi’nin Anneler Günü özel sayısında yayınlanan röportajında dile getirildi: “9 aylık sabırla başlayan, son nefesi verinceye dek süren sonsuz sevgi ve merhamettir annelik.”

 

Turkcell Dergilik, Google Play, Apple Store, Issue, Türk Telekom’da online olarak da okurlarıyla buluşan Ankara merkezli aylık cemiyet ve yaşam dergisi Mag’ın Mayıs 2020 sayısında Anneler Günü’ne özel birbirinden ilginç röportajlar yer alıyor. Onlardan biri de iç mimar, yazar ve sosyal medya fenomeni Zeynep Zor ile yapılmış.

Annesinin kendisine “Kendi iç huzurun için, sana iyi gelmeyen her şeyi ve herkesi hayatından çıkar. Huzurlu ve mutlu bir anne ol ki, çocuğun da öyle büyüsün.” diye öğüt verdiğini söyleyen Zor’un Mag’daki röportajı şöyle:

“SON NEFESİNİ VERİNCEYE DEK SÜREN SONSUZ SEVGİ VE MERHAMET”
-Anneliği bir cümleyle anlatmanızı isteseydik neler söylerdiniz?
9 aylık sabırla başlayan, son nefesi verinceye dek süren sonsuz sevgi ve merhamettir annelik.

-Anne olmakla birlikte hayatınız nasıl bir değişime uğradı? Beklentileriniz doğrultusunda bir değişim mi oldu sizin için?
Aslında beklediğim değil, beklemediğim şekilde hayatım değişime uğradı. Çocuk olunca eve kapanırım, belki daha az seyahat edebilirim, fazla sosyalleşemem diye düşünürken; Aslan çok uyumlu bir çocuk oldu ve biz eskisinden daha çok gezer olduk. Tabi ailecek…

Zeynep Zor ve oğlu Aslan.

-Şu anki çocukların en büyük avantajı nedir sizce?
Teknoloji çağında yaşadıkları için tüm bilgilere, gelişmelere ve dünya çapında ne olup bittiğine kolayca erişim sağlayabiliyorlar. Ebeveynler olarak teknolojiyi iyi yönde kullanmalarını sağlayabilirsek çok büyük avantajlar elde ettirebileceğimizi düşünüyorum.

-Çocuğunuzun ismine nasıl karar verdiniz? Bir hikayesi var mı?
Eşim fanatik Galatasaraylı ama aslında annem bir gün Alkan’a (eşime) yanlışlıkla Aslan diye seslenince bir an dönüp birbirimize baktık. Hamileydim ve neden olmasın dedik.

“KARARLARINI KENDİSİNİN VERMESİ TERCİHİMDİR”
-Çocuğunuzun kariyer planlamasına dahil olmayı düşünüyor musunuz? Yoksa kararı tamamen kendisine mi bırakacaksınız?
Kesinlikle düşünmüyorum. Eğitimini en iyi şekilde alması için elimden geleni yapacağım, fakat yürüdüğü bu zorlu hayat yolunda kararlarını kendisinin vermesi tercihimdir.

-Beraber yapmaktan en çok keyif aldığınız aktiviteler neler?
Saklambaç oynamak, hırsız-polis kovalamacası ve mutfakta hamur yoğurmak.

“HUZURLU VE MUTLU BİR ANNE OL Kİ ÇOCUĞUN DA ÖYLE BÜYÜSÜN”
-Annenizden aldığınız ve sizin için önem taşıyan bir öğüt var mı?
“Kendi iç huzurun için hayatından sana iyi gelmeyen her şeyi ve herkesi çıkar. Huzurlu ve mutlu bir anne ol ki çocuğun da öyle büyüsün.”

-İleride çocuğunuzun sizinle aynı mesleği yapmasını ister miydiniz?
Eğer bu işi yaparken mutlu olacaksa, benim gibi, tabii ki çok isterim.

-Bu süreçte evde birlikte yaptığınız aktiviteler neler? Nasıl geçiyor bir gününüz?
Evde çok mutluyuz. Birlikte geçirdiğimiz her anın keyfini çıkarmaya çalışıyoruz.

Boyama, kukla oyunları, görsel zeka gelişimi için tavsiye edilen kitap okumaları, oyun hamuru ve dans; neredeyse her gün yaptığımız aktiviteler arasında.

“ANNE OLMAK SABIR VE FEDAKARLIK İŞİDİR”
-Anneler Günü mesajınızı paylaşır mısınız?
Anne olmak sabır ve fedakârlık işidir. Çocuğunuza kızsanız bile bağırmadan sakince yaklaşın ve ona sonsuz sevginizi hissettirin. Özellikle bu zor günlerde onların da psikolojileri için sakin ve huzurlu kalarak güvende hissetmelerini sağlayın.

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir