Connect with us

Finans & Ekonomi

“DÖNECEĞİMİZ NORMAL ‘HER ŞEY BİTTİ NORMALİ’ DEĞİL”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele sürecinde normale dönüş planıyla ilgili hazırlıkların bitme aşamasına geldiğini; bu plan uygulamaya konulduğunda da maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyularak yaşanacağını belirtti.

 

Oluşturulan planda virüsün yeniden atağa geçmesi ihtimaline karşı nelerin yapılacağının belli olduğunu ifade eden Fuat Oktay, Hürriyet Gazetesi’ne plana ilişkin özetle şunları anlattı: “Tüm sektörleri, kamu ve özeli yavaş yavaş, kademeli olarak açma sürecine gireceğiz. Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun görüşlerini dikkate alarak, bütüncül bir yaklaşımla çalışıyoruz.
-Her sektör, her işletme, her iş yeri genel kurallara uyacak. ‘Virüsten önceki normale ya da her şey bitti normale dönüyoruz’ değil. Hijyen, maske ve sosyal mesafe kuralları sürecek. Hizmet alan da hizmet veren de dikkat edecek. Kurallara uyulup uyulmadığı sıkı denetlenecek.

Fuat Oktay-Cumhurbaşkanı Yardımcısı

“HER TÜRLÜ SENARYOYA GÖRE HAZIRLIK YAPIYORUZ”
Her türlü senaryoya göre hazırlık yapıyoruz. Süreç bitmedi, kimse virüs bitti demiyor. Her olasılığa hazırız. Mesela normale dönüş planı hayata geçtikten sonra, olası bir yerde virüs tespit edilmesi durumunda nasıl hareket edileceğine ilişkin protokoller hazırlanıyor. İlgili tüm kurumlar, böyle bir durumda ne yapılacağını biliyor olacak. Panikle, apar topar değil şimdiden şartlar belirleniyor. Bunlar rehber haline getirilerek ilgililere verilecek.”

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir