Connect with us

Finans & Ekonomi

AVM’LERDE YENİDEN AÇILMA PLANI: 11 MAYIS’TA KADEMELİ, HAZİRAN’DA TAMAMEN

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği Başkanı Hüseyin Altaş, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu uygun görürse 11 Mayıs’ta kademeli, haziran ayı başından itibaren de tamamen açılmayı planladıklarını söyledi. Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını Türkiye’ye ulaştığında AVM’lerin kapatılması yönünde tavsiye kararı alıp uyguladıklarını hatırlatan Altaş, “Bizim için önemli olan halkın sağlığıdır.” dedi.

 

 

Hüseyin Altaş, ilk etapta açık mimariye sahip ve caddeye cephesi olan AVM’lerin açılabileceğini belirtti: “Kent olarak bir ayrım yapmamız ne kadar mümkün bilmiyorum. Bütün kentlerde aynı anda açılış olabilir. Talebin yoğun olduğu kentlere öncelik tanınabilir. Açılacak olan AVM’ler için tek tek inceleme yapılmalı. Kapalı ve açık mimarideki AVM’ler incelenmeli.”

Hüseyin Altaş-Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği Başkanı

“PERAKENDECİDEN TALEP, BİLİM KURULU’NDAN ONAY GEREKİYOR”
Salgın Türkiye’de de etkisini göstermeye başladığında derneğin AVM’leri kontrollü olarak açık tutmayı düşündüğünü ancak markalar kepenk indirince tümden kapatmak zorunda kaldıklarını ifade eden Altaş, yeniden açılmayı şu şartlara bağladı: “Bu aşamada AVM’lerin açılması için perakendecilerin talebinin oluşması lazım. Ben AVM’leri açacağım ama büyük firmalar kepenklerini kaldırmayacak. Böyle olmamalı. Perakendeciler gerekli talebi bize iletirse ve Bilim Kurulu da bir mahsur görmezse biz 11 Mayıs’tan itibaren kademeli olarak açılışa hazırız.”

“İŞLEYİŞ ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK, ÖNLEMLERİMİZİ ALIYORUZ”
Altaş, AVM’lerdeki işleyişin eskisinden farklı olacağını da ifade etti: “Belli sayıda vatandaşın girişi sağlanabilir. İçeri girişlerde maske ve eldiven şartı getirilebilir. AVM girişlerinde ateş ölçümü yapılabilir. AVM’ler içerisinde her noktada önlemlerimizi alıyoruz. Dezenfektanlar yerleştirilecek çeşitli noktalara ve AVM’lerin düzenli olarak dezenfekte çalışmaları yapılacak. Şu anda yasak kapsamındaki sinema, çocuk oyun parkları, restoran gibi alanların açılması mümkün değil. Sürekli olarak Bilim Kurulu ve bakanlık ile istişarelerimiz sürüyoruz.”

“HALK NEZDİNDE KAVGA ETMEYE GEREK YOK!”
Perakendecilerle karar birliği gerektiğini vurgulayan Altaş, kamuoyundaki polemiklere şöyle cevap verdi: “Biz 11 Mayıs’ta kademeli olarak, haziran ayı başından itibaren ise tamamen tam kapasite ile açılmayı planlıyoruz. Perakendeci ‘Hayır ben açmıyorum’ dediğinde bunun hukuki sonuçlarına katlanır. Biz bugüne kadar elimizi taşın altına koyduk, kira almadık. Perakendecinin de artık hem AVM’ler hem de vatandaş için adım atması lazım. Bazı büyük firmalar kendileri bize talepte bulunuyor. Çalışanların sıkıntılarından bahsediyorlar ve yeniden faaliyete geçmek istediklerini söylüyorlar. Ancak talepleri bütün AVM’lerde açılmak değil, sadece büyük ve yüksek ciro yapan AVM’lerde açılmak istiyorlar. Bunu doğru bulmuyoruz. Kendileri açılmayı talep edip bir de basın açıklamaları ile AVM’lerin zorladığını ifade edenler var. Halk nezdinde kavga etmeye gerek yok. 100 yılda bir gelen pandemi söz konusu. Kiracılarımıza tabii ki sahip çıkacağız. Ancak burada vatandaşımızı ve AVM işletmecilerini de düşünmek lazım.”

 

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir