Connect with us

Sağlık

BU HAFTA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI 4 GÜN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele tedbirleri kapsamında önümüzdeki hafta sonu 25 ve 26 Nisan tarihlerinde 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta yine sokağa çıkma yasağı uygulanacağını, öncesindeki 23 ve 24 Nisan perşembe ve cuma günlerinin de yasağa dahil olacağını duyurdu.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

“TEST SAYISINI GÜNDE 40 BİN DÜZEYİNE ÇIKARDIK”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, salgın kapsamındaki çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi: “Bugüne kadar 3 milyonu aşkın vatandaşımıza destek verilmiştir. Kolonya ve maske dağıtımı yapılmıştır. Salgının başladığı günden beri ülkemizde kayda değer bir kamu düzeni sorunu yaşanmadı. Halen 239 mahalle, köy veya mahalle düzeyinde yerleşim yerleri karantina altında tutulmaktadır. Koronavirüs salgının önüne geçmek için aldığımız önlemlerin meyvelerini toplamaya başladık. Test sayımızı günde 40 bin düzeyine çıkardık. Test vaka oranı, iyileşen hasta sayımız katlanarak artıyor. Yoğun bakımda, solunum cihazına bağlı olan hastalarımız ile vefat eden hasta sayımız aynı sayıda devam ediyor.

“YOĞUN BAKIM SOLUNUM CİHAZI ÇALIŞMALARIMIZ BAŞARIYLA NETİCELENDİ”
Hastanelerimizde olağanüstü yoğunluk yaşanmıyor. Sağlık görevlilerimize şahsım, milletim adına şükranlarımı sunuyorum. Ücretsiz maske dağıtımımız PTT ve eczaneler üzerinden sürüyor. Hiçbir konuda eksiğimiz bulunmuyor. Yoğun bakım solunum cihazlarının üretimi konusundaki çalışmalarımız başarıyla neticelendi. Kolları sıvadığımız tarihten 14 gün sonra bu cihazların üretimine başladık.

“BİOSİS, BAYKAR MAKİNA, ASELSAN VE ARÇELİK’E TEŞEKKÜR”
Solunum cihazların teknolojik girişimini gerçekleştiren Biosis’e, Baykar Makina, ASELSAN ve seri üretimi yapan Arçelik’e şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum. Bu başarı milli teknoloji hamlesinin somut örneğidir. Tıbbi cihaz ve ilaç başta olmak üzere atılımımızı kritik tüm alanlarda sürdüreceğiz. MKE’nin geliştirdiği mekanik solunum cihazıyla bu yarıştaki yerini almıştır. Milli Eğitim Bakanlığı’mızın gayretlerini de takdirle karşılıyoruz.

“ERKEN MÜDAHALEDE KULLANILAN İLAÇLARI YERLİ FİRMALAR DA ÜRETMEYE BAŞLADI”
Hastalığa erken müdahalede kullanılan ilaçların üretimine yerli firmalarımız da başladı. Bu konuda araştırma, geliştirme, ruhsatlandırmayı yakından takip ediyoruz. Yapılan her milli ve yerli katkıyı klasik bürokratik anlayışının keyfine bırakılmayacak kadar önemli görüyoruz.

“N95 VE N99 MASKELERİNDE DIŞA BAĞIMLILIKTAN KURTULUYORUZ”
Sağlık personeli açısından hayati olan N95 ve N99 maskelerinin geliştirme süreci bitti testlerine başlandı, en kısa sürede üretime geçiyoruz. Dışa bağımlılıktan kurtuluyoruz. Türkiye Bilimler Akademisi de Kovid 19 raporuyla önemli bir referans kaynağı oluşturdu.

“BAŞAKŞEHİR ŞEHİR HASTANESİ SALGIN HASTALIKLA MÜCADELE İÇİN KULLANILACAK”
Hastane, yatak ve yoğun bakım yatağı konusundaki mevcut kapasitemizi güçlendiriyoruz. Son gelişmeler üzerine ilk etabının açılışını öne alarak bugün gerçekleştirdiğimiz İstanbul Başakşehir Şehir Hastanesi, salgın hastalıkla mücadele için kullanılacaktır. 2 bin 682 toplam yatak seviyesi olan hastanemizin bugün ilk etabının açılışını yaptık. 1035 yatakla hizmet verecek. Hastanemizin kalan kısmını önümüzdeki ay açmayı planlıyoruz.

Yeşilköy ve Sancaktepe’deki iki kalıcı hastanemizin inşaatı hızla sürüyor. 45 günde inşallah tamamlayıp hizmete alacağız. Sağlık alanında yaptığımız yatırımların önemini ve büyüklüğünü bu salgın vesilesi ile hep birlikte bir kez daha gördük.

“SAĞLIK HİZMETLERİ KESİNTİSİZ SÜRÜYOR”
Türkiye en küçük sıkıntıya, kaosa meydan vermeden hamdolsun sağlık hizmetlerini kesintisiz sürdürmüştür. Ülkelerin sağlık sistemi yoğunluğu kaldıramadığı için çökmüş olmasıdır. Türkiye salgınla mücadelede en rahat sağlık hizmeti veren ülke durumuna gelmiştir.

Milletimizin çok büyük bölümünün açıklanan tedbirlere uyması sayesinde salgının felaket düzeyine ulaşmasının önüne geçtik.”

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir