Connect with us

Sağlık

BAKAN KOCA: “YAYILMA HIZINI KONTROL ALTINA ALDIK”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 14 Nisan 2020 tarihinde 33 bin 70 kişiye Covid-19 testi yapıldığını ve bunların 4062’sinde virüs belirlendiğini açıkladı. Toplam vaka sayısının 65 bin 111’e ulaştığını ifade eden Bakan Koca, son 24 saatteki 107 kayıpla vefat sayısının 1403’e çıktığını ve 842 hastanın iyileştiğini söyledi.

“VERİLER, SALGINI EN AZ KAYIPLA AŞACAĞIMIZA İŞARET EDİYOR”
Sözlerinin başında evde kal çağrısına uyduklarından dolayı gençlere ve yaşlılara teşekkürlerini ileten Bakan Koca, Türkiye’de ilk vakanın görüldüğü 10 Mart’tan bu yana gelinen durum hakkında diğer ülkelerle de kıyaslayarak detaylı bilgiler aktardı. Koca, “Veriler Türkiye’nin salgını en az kayıpla aşacağına işaret ediyor.” dedi.

“BİR HAFTADAKİ EN ÇOK VAKAYI 4’ÜNCÜ HAFTADA GÖRDÜK”
Türkiye’de elde ettikleri başarıda vakalarla temas edenlere erişmeyi sağlayan filyasyon uygulamasının rol oynadığını belirten Koca, yayılma hızını kontrol altına aldıklarını ve ölüm artış hızının yavaşladığını kaydetti.
Bakan Koca şunları anlattı: “Vaka sayısı tüm dünyada artıyor. Yöntemler benzer olsa her ülke mücadelesini kendine göre veriyor. Hastalık sürecinde ABD’de11, İspanya’da 9, İtalya’da 8, Almanya’da 10, Çin’de 7’nci haftada görülen en çok vaka sayısına ulaştı. Türkiye’deyse 4’üncü haftada. Yayılma hızını kontrol altına almaya başladık.
81 ilde gerçekleşen filyasyon uygulamasıyla temas zincirini taradık. Bunu bizim gibi hiçbir ülke uygulamadı. Filyasyonla son 3 gün içinde temas ettiği bütün kişilere ulaşıp taramaya çalıştık.

“5’İNCİ HAFTADA ÖLÜM ARTIŞ HIZI YAVAŞLAMAYA BAŞLADI”
Ölüm artış hızındaki yavaşlama 5’inci haftada başladı. Bunu en erken yakalayan ülkeyiz. Bu tedbirlerin sonuç verdiğinin ve doğru yolda olduğumuzun somut işaretidir.
Filyasyonla temas edilen 261 bin 969 kişinin yüzde 95,8’ine ulaştık. 251 bin 28 kişinin takibini yaptık. Her doğrulanmış vakaya 4,5 temaslı kişi düşmektedir. Türkiye genelindeki filyasyon ekibi sayısı 4600. 1200’ü İstanbul’da görevi yapıyor. Bu uygulamada aile hekimlerimiz aktif rol oynamaktadır. Koronavirüs’le mücadelemizin mahalle bazına inmiş, sokağa kadar uzanmıştır. Vaka tespiti, hasta tedavisi ve yoğun bakımda iyi durumdayız; yüksek bir motivasyona sahibiz.”

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir