Connect with us

Sağlık

PROF. DR. CEYHAN: “ÖNÜMÜZDEKİ 5 GÜN ÇOK KRİTİK”

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı ile Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) hastalığının yayılma hızını yavaşlatmak için önümüzdeki 5 günün çok kritik olduğunu belirterek “Mevcut hızla gidersek 10 günde vaka sayımız 300 bini bulur.” dedi.

 

Türkiye ve İtalya’nın ilk 22 gündeki Covid-19 vaka sayıları. Kaynak: T.C. Sağlık Bakanlığı ve John Hopkins

 

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan-Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı

“KLİNİK BULGULARLA HAREKET EDİLECEK”
Mevcut vaka sayısını test yaparak bulabilmenin zorluğuna işaret eden Prof. Dr. Ceyhan, 6 testten birinin pozitif çıkma olasılığına göre 300 bin vakanın ancak 1,5 milyon testle belirlenebileceğinin altını çizdi. Dünyada hiçbir ülkenin bunu gerçekleştiremeyeceğini vurgulayan Prof. Dr. Ceyhan, şunları söyledi: “Tüm ülkeler bu sorunu yaşıyor. O nedenle bir süre sonra artık test sonucu pozitif mi negatif mi aranmayacak. Klinik bulgularla hareket edilecek. Virüsün klinik bulguları hastada varsa tedaviye başlanacak.”

 

“BU İŞ BİR İKİ AYDA HALLOLMAZ”
Gevşek davranılması halinde vaka sayısının kontrol edilemeyeceğini dile getiren Prof. Dr. Ceyhan, şöyle konuştu: “Önümüzde uzun bir süre var. Buna kesin bir tarih biçmek doğru değil. Ancak bu iş bir ayda, iki ayda hallolmaz. Dünyada salgın bitmeden, biz kendimizi kontrol altına alsak bile kısıtlamalarla yaşayacağız. 11 Mart’tan önceki döneme hemen dönemeyiz. 11 Mart’tan önceki döneme bir yıldan önce dönemeyiz. Salgın dünyada sürdüğü sürece gevşemememiz gerekiyor. Hayat tarzlarımızı değiştireceğiz.”

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir