Connect with us

Sağlık

ERDOĞAN: ŞEHİRLERARASI SEYAHAT VALİLİK İZNİNE BAĞLANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu’nun bugünkü toplantısında aldığı tavsiye kararları sonrasında yeni tedbirleri açıkladı. Erdoğan yurtdışı uçuşların tamamen durdurulduğunu ve şehirlerarası seyahatin valilik iznine bağlandığını duyurdu. Herkesi gönüllü olarak sosyal karantinaya uymaya davet eden Erdoğan, “riayet, fedakârlık ve dirayet” beklediklerini söyledi.

Hayatın tüm alanlarını kapsayan tedbirlerin titizlikle uygulanması durumunda meselenin üstesinden en kısa sürede gelinebileceğini gördüklerini belirten Erdoğan; ilaç, gıda, test kiti, maske ve eldiven gibi materyallerde sıkıntı yaşanmadığını kaydetti.

 

TESTLER TAMAMEN ÜCRETSİZ
Türkiye’nin nüfusuna oranla en çok yoğun bakım yatağına sahip ülke olduğunun altını çizen Erdoğan, “Testler tamamen ücretsizdir. Teşhis ve tedaviyle ilgili tüm ihtiyaçları karşılıyoruz. Her pazartesi kabine toplantılarımızı telekonferansla gerçekleştireceğiz. Bilim kurulumuzun tavsiyeleriyle sürekli ilave tedbirler alıyoruz. Ne kadar riayet edersek o kadar çabuk çıkarız. Sosyal mesafenin ve izolasyonun sağlanmasını özellikle gözetiyoruz.” diye konuştu.

YENİ TEDBİRLER
-Şehirlerarası seyahatler valilik iznine bağlandı.
-Özel sektörde de minimum personelle esnek çalışma sistemine geçildi.
-Toplu taşımada seyrek oturma düzenine uyulacak.
-Piknik ve ören yerleri hafta sonları kapalı olacak. Hafta içinde de buralarda toplu halde bulunulamayacak.
-Askerler 14 gün karantinaya riayet edilerek kontrollü olarak celbe alınacak ve terhis edilecek.
-Yurt dışı uçuşları tamamen durduruldu.
-Tüm illerde valiler başkanlığında pandemi kurulları oluşturulacak ve tedbirlerin takibini yapacak. Gerekirse o şehre mahsus ilave tedbirler devreye girecek.
-Bu tedbirlerin hepsi başta İstanbul, Ankara, İzmir ve Kocaeli olmak üzere 30 büyük şehirde tamamında titizlikle uygulanacak.
-Ev ve işyerleri dahil her ortamda sosyal mesafeye, toplu taşımayı zorunlu olmadıkça kullanmamaya, alışveriş ihtiyacı dışında dışarı çıkmamaya ve temizlik ile hijyen kurallarına azami özen gösterilecek.

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir