Connect with us

Dünya Gündemi

COVID-19 ÖLÜMDEN SONRA DA AKCİĞERDE VARLIĞINI SÜRDÜRÜYOR

Çin’de Covid-19 dolayısıyla hayatını kaybeden 29 kişiye uygulanan otopside virüsün vefat sonrasında da akciğerde varlığını sürdürdüğü belirlendi. Elde edilen diğer önemli bulgu da, “virüs bağışıklık sistemine büyük zarar veriyor ve bu da hastanın kaybedilmesinde” birinci derecede rol oynuyor.

 

Çin’de Koronavirüs (Covid-19) sebebiyle ölen kişilerden 29’unun cesetlerinde yapılan otopsilerin sonuçları açıklandı. Enfeksiyon hastalıkları uzmanı Wang Guiqiang, Pekin’de düzenlediği basın toplantısında “virüsün ölümden sonra da akciğerde varlığını sürdürdüğünün” ve “bağışıklık sistemine zarar verdiğinin” belirlendiğini söyledi.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ ÇÖKERTİYOR
Guiqiang’in açıklamalarına göre otopsilerde ölenlerin bağışıklık sisteminde ciddi hasar oluştuğu ve “bunun hastaların ölümünde ‘çok önemli bir etken’ olabileceği” belirlendi. Covid-19 virüsünün akciğerlerde sadece ciddi patolojik değişikliklere yol açmadığı aynı zamanda küçük bronş tüplerinde salgılara sebep olarak oksijen bağlanmasını zorlaştırdığı ortaya konuldu. Bu yüzden hastaların solunum yollarını açık tutmak ve bağışıklık sistemlerini güçlendirmek klinik açıdan büyük önem taşıyor.

KALP, KARACİĞER VE BÖBREKLER DE HASAR GÖRÜYOR
Eş zamanlı enfeksiyonlar da hastanın durumunun ağırlaşmasına hatta ölümüne neden oluyor. Bağışıklık sistemi hasar gören hastalar bakteriyel ve fungal (mantarla ilgili) enfeksiyonlara karşı savunmasız hale geliyor. Akciğerlerin yanı sıra kalp, karaciğer ve böbrekle de farklı derecelerde zarara uğruyor.

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir