Connect with us

Reel Sektör

TÜRKİYE GÜNEŞ PANELLERİ VE RÜZGAR GÜLLERİNE YÖNELMELİ…

Türkiye’den daha kuzeydeki Almanya; geçtiğimiz iki yılın yaz aylarında “güneş panoları ve rüzgâr gülleriyle bazı günler” nükleer santrallerindeki elektrik üretimini geride bıraktı. Türkiye gibi güneşi bol bir ülkede; “güneş panoları santrallerinin rüzgâr gülleri ile desteklenmesiyle” elektrik ihtiyacının büyük bir kısmının karşılaması olanağı çok yüksek.

 

SELÇUK PERİN

Bundan neredeyse 30 sene önce “Türkiye’nin güneyinde kışın nasıl bedava ısınılabilir konusunda” kendi kendime sorular soruyor, teknik olarak bunun nasıl yapılacağını planlıyordum. Kafamın içerisinde “senelerin birikimi, okuduklarım ve öğrendiklerim; fizik, matematik ve diğer fen bilimleri dersleri” birbirlerini kovalıyor ve ben de bunlardan bir şeyler ortaya çıkartmaya çalışıyordum.

Bir proje ürettim ve bunu da “nasıl ve kimin evinde uygulayabilirim” diye kafa çatlatıyordum. Proje rafa kalktı! Önümde çözülmesi gereken başka sorunlar vardı. Ama “nasıl ve kiminle, nerede” sorusu hiçbir şekilde aklımdan çıkmıyordu.

Seneler birbirini kovaladı ve bizim bildiğimiz sıcak su panelleri artık elektrik üreten panolar şekline girdi. Ama bu sıcak su panoları da bir şekilde gelişti ve hem daha fazla randıman hem de daha üretken hale geldi. Bu arada dünya da boş durmadı ve elektrik üreten panoları geliştirdi. İlk yıllarında yüzde 15-20 arasında randıman veren panolar bugün yüzde 57 – 65 arasında elektrik üretiyorlar.

YENİ NESİL GÜNEŞ PANOLARINDA RANDIMAN YÜZDE 65’İ GEÇTİ
Avustralya bu araştırma ve deneme uygulamalarının en önde gelen ülkesi. En son okuduğum bir makalede geliştirmiş oldukları yeni nesil güneş panolarının “yüzde 65 randımanı da geçtiğini” ve denemelerinin de “ülkede birkaç AVM damında yaz ve kış mevsimlerinde yapılacağını” belirtiyorlardı. Bunu okuduğumdan bu yana iki sene geçti ve bu iki sene içerisinde almış oldukları sonuçlar “ne kadar doğru düşünüp uygulamaları devreye soktuklarını” gösteriyor. Verdikleri bilgiler, AVM’lerin elektrik (kullanımı) ihtiyaçlarının üzerinde (aydınlatma, klima, ısıtma ve mutfak) bir üretim elde ettiklerini ve kalan enerjinin bir kısmını da dağıtım şebekesine sattıkları yönünde.

PANOLAR ARTIK İNCELDİ VE KOMPOZİT MADDELERDEN İMAL EDİLİYOR
Geçmişte kalın ve ağır olan elektrik panoları bugün, incelmiş ve kompozit maddelerden yapılıyor. Sıcak ve soğuğa dayanıklılar. (BBC’nin Alaska’daki güneş enerjisi santralleri konusundaki makalesini okumanızı tavsiye ederim.)
Türkiye’den daha kuzeyde olan bir Almanya, devamlı olarak kullanılmayan arazileri, yamaçları elektrik üretme panoları ile donatıyor ve bu elektriği sanayide gündüzleri kullanıyor. Peki ya geceleri diyeceksiniz… Geceleri ise rüzgâr güllerinden elektrik üretiyorlar. Almanya “2030’a kadar karbon elektrik üretiminin ayak izini yüzde 80 azaltmak yolunda” büyük adımlar atıyor. Geçtiğimiz iki yılın yaz aylarında “güneş panoları ve rüzgâr gülleriyle bazı günler” nükleer santrallerindeki elektrik üretimini geride bıraktı.

ELEKTRİK İHTİYACININ BÜYÜK BÖLÜMÜ GÜNEŞ VE RÜZGARDAN KARŞILANABİLİR
Türkiye gibi güneşi bol bir ülkede “güneş panoları santrallerinin rüzgâr gülleri ile desteklenmesiyle” elektrik ihtiyacının büyük bir kısmının karşılaması olanağı çok yüksek. Bunun yapılabilmesi için KOBİ’lerin (Küçük ve Orta Boy İşletmeler) öncelikle kendi kullanımlarına yetecek şekilde bir enerji üretimine geçmeleri gerekiyor. Öte taraftan da Güneydeki AVM, büyük mağazaların otoparklarının üzerlerini kapatarak kendi ihtiyaçlarını karşılamaları gerekiyor. Böylesine bir yaklaşım hem ülkenin yurt dışından aldığı elektrik miktarını azaltır ve döviz harcanmasını kısıtlar ve yerli üretimi destekler.

15-20 BİN TL’LİK YATIRIM KÜÇÜK BİR İŞLETMENİN İHTİYACINI KARŞILAR
Bütün bu söylediklerim üzerine gelecek soruları da tahmin etmeye çalışıyorum. Eminim ki ilk soru “bu yatırımın geri dönüşünün hangi noktada olacağıyla” ilgili. Sanıyorum ki, küçük bir işletmenin ihtiyaçlarına yetecek iyi bir sistemin kurulması 15 – 25 bin TL arasında olacaktır. Kullanılmayan bölümün de yerel elektrik idarelerine satılması olanağı da var. Teknik olarak bu mümkün. Bütün bunlara ek olarak da kurulacak olan sisteme bir depolama sisteminin de yerleştirilmesi bugünün teknolojisi içerisinde mümkün.

AMERİKAN SAMOA ADASI’NDAKİ UYGULAMA ÇOK İYİ BİR ÖRNEK
Bu konuda 600 kişinin yaşadığı güney pasifik adlarından Amerikan Samoa’sında elektrik yalnızca petrol ürünleri (Senede 100.000 galon dizel) ile elde edilirken; kurulan güneş panoları çiftliği (5000 pano) ve bir depolama sistemi (60 ünitelik Tesla tarafından yapılmış) bugün bu inşaların tüm ihtiyaçlarına yetecek kadar enerji üretiyor. (https://greenplanetusa.com/south-pacific-island-finally-runs-on-solar-power/) Kurulmuş olan çiftliğin senelik üretimi 1.4 megavat. Daha önce aynı düzeyde enerji üretimi için ada ülkesi senede 400.000 $ harcamakta idi.

KUZEY AVRUPA’DAKİ ELEKTRİK ÜRETİMİ, NÜKLEERDEN RÜZGARA KAYIYOR

Kuzey Avrupa ülkeleri kuzey denizinde rüzgâr gülü çiftlikleri kuruyorlar (Belçika, Hollanda, Danimarka) ve devreden çıkartmaya karar verdikleri nükleer santralların üretimini buraya doğru kaydırmaya başladılar. Bu rüzgâr güllerinin de randımanı ilk devreye girdiklerinden beri çok artmış durumda. Seneler önce ilk gördüklerimiz 25-30 metrelik kulelerde idiler. Bugün bu kulelerin yüksekliği 80-90 metre arasında ve pervane kanatları da 40-50 metre arasında. İlk rüzgâr türbinlerinin ürettiği enerji 200 kW idi. İlk rüzgâr türbini de 1887’de İskoçya’da elektrik üretmek üzere kurulmuş. (https://www.renewableenergyworld.com/2014/11/21/history-of-wind-turbines/)

Enerji bağımlısı geleceğimiz gerçekten bize sunulmuş olan olanakları en iyi şekilde geliştirerek ihtiyaçlarımıza cevap vermesini sağlamak ile olacak. Petrol bağımlılığımız rezervler azaldıkça ve fiyatı artıkça azalmaya başlayacaktır. Bu değiştiremeyeceğimiz bir gerçek. Hazırlıklı olmak bizi bir adım daha atmamız için yeni çözümler üretmeye götürecektir.(SPOT) Türkiye’den daha kuzeydeki Almanya; geçtiğimiz iki yılın yaz aylarında “güneş panoları ve rüzgâr gülleriyle bazı günler” nükleer santrallerindeki elektrik üretimini geride bıraktı. Türkiye gibi güneşi bol bir ülkede; “güneş panoları santrallerinin rüzgâr gülleri ile desteklenmesiyle” elektrik ihtiyacının büyük bir kısmının karşılaması olanağı çok yüksek.

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir