Connect with us

Araştırma ve Raporlar

COVID-19 BUNALIMI EN AZ 5 MİLYON KURUMSAL YAPIYI ETKİLEYECEK…

KPMG Türkiye İlaç ve Sağlık Sektör Lideri Hakan Orhan, Fortune 1000’de yer alan 938 dev şirketin de içinde bulunduğu en az beş milyon kurumsal yapının Covid-19 salgını kaynaklı ekonomik bunalımdan negatif etkilenececeğini söyledi. KPMG Türkiye “Sektörel Bakış 2020 – İlaç Raporu’nda”, Covid-19’unun yayılma hızının Mers ve Sars’tan daha yüksek olduğunun altı çizildi.

 

KPMG Türkiye tarafından hazırlanan “Sektörel Bakış 2020 – İlaç Raporu’nda”, Fortune 1000’de yer alan 938 dev şirketin de içinde bulunduğu en az beş milyon kurumsal yapının “yeni tip Koronavirüs’ün (Covid-19) sebep olacağı ekonomik bunalımdan” etkileneceği kaydedildi.

 

 

KPMG Türkiye İlaç ve Sağlık Sektör Lideri Hakan Orhan

 

KÜRESEL BÜYÜME BEKLENTİLERİ AŞAĞI ÇEKİLDİ”
COVID-19’un, artık 2020 yılının ana gündem maddesi olduğunu belirten KPMG Türkiye İlaç ve Sağlık Sektör Lideri Hakan Orhan, Covid-19’un artık 2020 yılının ana gündem maddesi haline geldiğini ifade ederek şunları söyledi: “Virüs, can kayıpları ve toplumsal endişe akımının ötesinde tüm sektörlerin performansını olumsuz etkiliyor. Dun&BradStreet’in araştırmasına göre, Fortune 1000’de yer alan 938 dev şirketin de içinde bulunduğu en az beş milyon kurumsal yapı virüsün yarattığı ekonomik bunalımdan olumsuz etkilenecek. Küresel büyüme beklentileri aşağı çekildi. Sadece Çin’de iki ayda 550 milyar dolar gelir kaybına yol açtı. Virüsün kontrol altına alınması noktasında ilaç sektörünün üzerinde çok büyük bir yük var. Büyük ilaç şirketleri başta olmak üzere sektör kaynaklarını buraya yöneltti. Aşının bulunması ve deney aşamasına gelmesi küresel sağlık açıdan önem taşımakla birlikte sektördeki ilaç şirketlerinin hisselerinin göreceli olarak değer kazandığını da belirtmek gerek.”

 

COVID-19’UN YAYILMA HIZI SARS VE MERS’TEN DAHA YÜKSEK
Denetim, vergi ve danışmanlık hizmetleri sunan ve sektöründeki en büyük dört uluslararası şirketten biri olan KPMG’nin Türkiye ofisince hazırlanan “Sektörel Bakış 2020 – İlaç Raporu’nda” Covid-19’la ilgili şu detaylara yer verildi.

 

,-Bulaşıcılığı nedeniyle virüsün yayılma hızı, MERS ve SARS’tan çok daha yüksek. MERS’in bin kişiye bulaşması 2,5 yıl sürdü. Bu süre SARS için 130 gündü. Covid-19 ise aynı eşiği sadece 48 günde aştı.
-Rapor tarihi itibarıyla virüsün merkezi Çin’de 80 bini aşkın vaka kayda girdi. Virüsle ilgili ‘temel üreme sayısı’ olarak bilinen katsayının 1,4 ila 2,5 arasında olduğu düşünülüyor. Bu da virüs sahibi her kişinin virüsü ortalama 1 ila 3 kişiye bulaştırabileceğini gösteriyor.
-Virüsün ölümcül boyutu ise MERS ve SARS’a oranla çok daha düşük. Virüsten etkilenen her 50 kişiden ölenlerin sayısı MERS için 17, SARS için 5 iken Covid-19 için 1… Bu sayı yüzde 2’nin biraz üzerinde ölüm oranına işaret ediyor.
-Covid-19 tedavisi için Faz-3 Klinik Araştırma sürecinin nisan sonunda tamamlanması bekleniyor. Bir yandan aşı geliştirme çalışmaları klinik deney aşamasına girerken, diğer yandan hastalığın seyrini en azından semptomlarını tedavi edebilecek yöntemler uygulanmaya devam ediyor.
-İlaç sektörünün devleri de Covid-19’a çare bulabilmek için seferber olmuş durumda. Moderna ve Johnson&Johnson profilaktik aşılar üzerinde çalışırken, dünyanın en büyük aşı üreticilerinden biri olan GlaxoSmithKline, sahip oldukları yeni bir aşı üretim teknolojisini diğer şirketlerin kullanımına açacağını duyurdu.
-Tüm çabalara rağmen kısa vadede kullanıma sunulacak bir aşı üretilmesi beklenmiyor.

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir