Connect with us

Reel Sektör

KILIÇDAROĞLU’NDAN HÜKÜMETE 13 TEDBİR ÖNERİSİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Cumhuriyet, kimsesizlerin kimsesidir” vurgusuyla görevdeki iktidara Covid-19 virüsüyle mücadele sürecinde hayata geçirmesi için 13 öneri getirdi. Kılıçdaroğlu, “Bu salgın bizlere tüm önyargılarımızdan arınmamız, farklılarımızı bir kenara bırakarak birlikte hareket etmemiz ve dayanışmamız gerektiğini göstermiştir.” dedi.

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, küresel salgın haline gelen ve Türkiye’yi de ciddi boyutta etkileyen yeni tip Koronavirüs’le (Covid-19) mücadele için 13 tedbir önerdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu

CUMHURİYET, KİMSESİZLERİN KİMSESİDİR
Önerilerini sıralamadan önce bu sıkıntılı sürecin “Cumhuriyet, kimsesizlerin kimsesidir.” yaklaşımıyla yürütülmesi gerektiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Bu salgın bizlere tüm önyargılarımızdan arınmamız gerektiğini göstermiştir. Bu salgın bizlere, farklılarımızı bir kenara bırakarak birlikte hareket etmemizi göstermiştir. Bu salgın, bizlere dayanışmamız gerektiğini göstermiştir. Bu salgın bizlere bilimsel aklın yol göstericiliğinde tüm sorunların çözülebileceğini göstermiştir. Dayanışma güzeldir ve güçlendirir.” dedi.

 

 

KILIÇDAROĞLU’NUN 13 ÖNERİSİ
Kılıçdaroğlu “siyasi polemikten uzak durulması” vurgusuyla görevdeki iktidara şu önerileri dile getirdi:
-5 Şubat 2009 yılından beri toplanmayan Ekonomik konsey toplanmalı. Konsey toplantısına ilgili tüm taraflar davet edilmeli. Hiç kimse, hiçbir kurum dışlanmamalı.
-Sağlık personelinin konaklama ihtiyacı giderilmeli.
-Sağlık kurumlarında eleman açığı giderilmeli, KHK ile ihraç edilen ve hakkında hüküm bulunmayanlar görevine iade edilmeli.
-Askeri hastaneler yeniden açılmalı.
-Merkezi yönetim ile belediyelerin eşgüdüm içinde çalışılmalarına gayret edilmeli.
Hazine ve Maliye Bakanlığı ile İller Bankası’nın ödemeleri sağlanmalı. Belediyelerin borçlanma limitleri artırılmalı. Ödenmeyen borçlar nedeniyle elektrik, su, doğalgaz kesilmemeli.
-Geçici olarak kapatılan işyerlerinde kira harcamaları Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılanmalı; çalışanların ücretleri işsizlik sigortasından karşılanmalı ve işçilerin kredi kartı ve bank kredileri 3 ay boyunca faizsiz ertelenmeli.
-Çiftçilerin borçları yapılandırılarak 1 yıl ertelenmeli.
-Ücretli öğretmenler ile halk eğitimde görev yapan kursiyer öğretmenler ücret alamaz duruma düşmüşlerdir. Bu öğretmenler için yasal düzenleme yapılmalı.
-Küçük ve orta boy işletmelerin kredi kullanımı için sicil affı çıkarılmalı.
-Turizm, eğlence, konaklama gibi sektörlerin banka kredileri yeniden yapılandırılmalı.
-Bu süreçte yoksullar, işsizler sağlıklarıyla uğraşırken, faturalarını düşünmemeleri için aile yardımı sigortası çıkarılmalı, 2 bin liralık gelir güvencesi sağlanmalı.
-Sağlık personeline her ay iki maaş ödeme yapılmalı. Sağlıkta Şiddeti Önleme Yasası çıkarılmalı.
-Kamu ve özel iş birliği ile yapılan taşınmazların ödemeleri 1 yıl süre ile ertelenmeli ve garantiler TL’ye çevrilmeli.

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir