Connect with us

Sağlık

KARA KUVVETLERİ ESKİ KOMUTANI YALMAN’IN ÖLÜM SEBEBİ COVID-19

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı gibi çok önemli görevleri yerine getiren emekli Orgeneral Aytaç Yalman’ın Covid-19 virüsünün sebep olduğu hastalık yüzünden hayatını kaybettiği açıklandı.

 

Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Sultan Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği; eski Kara Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman’ın Covid-19 virüsünün yol açtığı hastalık yüzünden vefat ettiğini ve ailesinin de aynı sebeple karantina altında olduğunu açıkladı.

Emekli Orgeneral Aytaç Yalman

COVID-19 İDDİASINI İLK SAYGI ÖZTÜRK DİLE GETİRDİ
Yalman’ın geçtiğimiz pazartesi akşamı gerçekleşen vefatıyla ilgili bu yönde iddialar ortaya atılmıştı. Sözcü Gazetesi Ankara Temsilcisi ve yazarı Saygı Öztürk, Yalman’ın yeni tip Koronavirüs’ün (Covid-19) yol açtığı hastalık (zatürre-solunum yetmezliği) yüzünden vefat ettiğini ileri sürmüştü. Euronews Türkçe, Öztürk’ün iddiasını kendi kaynaklarından doğrulattığını duyurmuştu. T24 Haber Sitesi ise Yalman’a vefatından önce yapılan Koronavirüs testisin negatif çıktığını ve ailesinin şu anda karantinada oldukları yönündeki bilgileri yalanladığını yazmıştı.

BAŞHEKİMLİK SON NOKTAYI KOYDU
Yalman gibi üst düzey bir komutanın vefatı sonrasında askeri tören düzenlenmemesi de dikkatlerden kaçmadı. Sözcü yazarı Öztürk, Yalman’ın Covid-19’dan öldüğü için “sessiz ve küçük bir törenle” toprağa verildiğini öne sürdü. Yalman’ın tedavi görürken öldüğü hastanenin başhekimliği yazılı açıklamayla son noktayı koydu. Başhekimlik ölümün Covid-19 virüsü sebebiyle meydana geldiğini, Yalman’ın ailesinin de karantinaya alındığını bildirdi.

SPOR YAPACAK KADAR SAĞLIKLIYDI
Emekli Orgeneral Yalman, 16 Mart 2020 Pazartesi akşamı tedavi gördüğü Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Sultan Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde (eski adıyla GATA) hayatını kaybetti. Başhekimliğin açıklamasının öncesinde; 80 yaşındaki Yalman’ın sportif aktivitelere zaman ayıracak ölçüde sağlıklı bir yaşam sürerken önce gribe yakalandığı ve rahatsızlığın kısa sürede zatürreye dönüştüğü kaydedilmişti.

 

KUMPAS DAVALARINDAKİ SANIK SUBAYLARIN TEPKİSİNİ ÇEKMİŞTİ
Ergenekon soruşturmaları ve davaları sürecinde tanık sıfatıyla ifadesine başvurulan Yalman’ın Kara Kuvvetleri Komutanı olduğu sırada (Mart 2003) 1’inci Ordu Komutanlığı tarafından İstanbul’da gerçekleştirilen ve “Balyoz Darbe Planı iddianamesinin” temel dayanağı olan “Plan Semineri’ni” engellemek için emir verdiği ortaya çıkmıştı. Daha sonradan kumpas olduğu belirlenen davaların sanık subayları o süreçte sessiz kalmasından dolayı Yalman’a tepki göstermişti.

ZORLU YILLARIN SESSİZ TANIĞI ADIYLA KİTAPLAR YAZMIŞTI
Zorlu Yılların Sessiz Tanığı 1-2 adıyla iki kitap (Kastaş Yayınları-2014) kaleme alan Yalman, oratoryo metinleri (librettolar) yazacak kadar klasik müzikle haşır neşir biriydi.

BAŞHEKİMLİĞİN AÇIKLAMASI
Emekli Orgeneral Aytaç Yalman’da 11 Mart’ta nefes darlığı şikayetinin başladığının belirtildiği Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Sultan Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği’nin açıklaması şöyle:

-12 Mart’ta şikayetleri nedeniyle Fenerbahçe Orduevi Doktoru eve çağrılmış. Orduevi Doktorundan alınan bilgiye göre:

Fizik muayene bulguları (12.03.2020): Dispneik, hafif taşipneik, Ateş 38.5, NDS: 96, Sat: Oda havasında %92. Dinlemekle akciğerde bilateral raller mevcut. Bu bulgular ile orduevi hekimi hastaneye gitmesi gerektiğini bildirmiş ancak hasta kabul etmemiş, kendisine evde serum tedavisi uygulanmasını istemiş.

-13.03.2020 tarihinde şikayetlerinin artışı nedeni ile aynı doktor tekrar eve çağrılmış ve bu sefer hasta ikna edilerek hastaneye götürülmüş. Bilgisayarlı tomografisi çekilen hastaya “interstisyel Pnomoni” tanısı konulmuş ve yatış önerilmiş, hasta yatışı kabul etmemiş, eve gitmiş ancak kötüleşince hastaneye tekrar gidilmiş ve saat 17:00’de özel bir sağlık kuruluşuna yatırılmış…

-14.03.2020 ve 15.03.2020 tarihlerinde hastanede yatmaya devam ederken hastanın genel durumu bozulmuş, hipoksisi derinleşmiş.

-15.03.2020 tarihinde sabah saatlerinde hastanın filmleri konsültasyon amacıyla Sultan Abdülhamid EAH Göğüs Hastalıkları kliniğince değerlendirilmiştir.

– Yapılan değerlendirme sonucunda takip edilen doktoruyla da görüşülerek hastanın hastanemize nakli sağlanmıştır. 15.03.2020 saat 13.00’de Sultan Abdülhamid 2. Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi’ne getirildiğinde muayene bulguları: Bilinç açık, uykuya meyilli, genel durum kötü, dispneik, taşipneik, yardımcı solunum kasları solunuma katılıyor, TA:130/60, sat yüzde 45 NDS: 117.

-Hasta bu halde derhal entübe edilerek ventilatöre bağlanmıştır. Hastanın viral pnomoni tablosuna istinaden gerekli tedavisi planlanmış ve tetkikleri istenmiştir. Ancak hastada saat 19.10’da arrest gelişmiş, derhal hızlı ve etkin CPR başlanmış.15 ampül atropin ,10 ampul bikarbonat yapılmış ancak 40 dakika sonunda ritmi dönmeyince 19.50’de exitus olarak kabul edilmiştir.

-Hastanın kliniğinin ve tetkiklerinin bakanlık Covid-19 rehberinde tarif edilen olası vaka tanımına benzemesinden dolayı filyasyon yapılmasına karar verilmiş, yapılan filyasyon sonucunda eşinde semptomlar görülmesi üzerine 15.03.2020 tarihinde aynı hastaneye yatışı yapılmıştır. Hastaya daha önce takip edildiği sağlık kuruluşu ve orduevinde tedavi uygulayan sağlık profesyonelleri, ev temaslıları, işyeri temaslılarına filyasyon yapılmış numuneleri alınmış gerekli izolasyon tedbirleri uygulanmıştır.

– Eşinin test sonucunun COVID pozitif gelmesi üzerine merhum Aytaç Yalman’ın klinik tablosunun da uyumlu olduğu dikkate alındığında Covid-19’a bağlı vefat ettiği kanaati oluşmuştur.

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir