Connect with us

Türkiye Gündemi

ALİ BABACAN HAREKETİ RESMİLEŞTİ: “DEMOKRASİ VE ATILIM PARTİSİ (DEVA)”

AK Parti’nin geçmişteki en etkili isimlerinden Ali Babacan liderliğinde oluşum çalışmalarını sürdüren siyasi hareket “Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA)” adıyla İçişleri Bakanlığı’na kuruluş dilekçesini verdi. Kurucular kurulunda 90 kişi yer alıyor. Babacan önümüzdeki çarşamba günü parti programını kamuoyuna açıklayacak.

 

Başbakan eski Yardımcısı Ali Babacan’ın liderliğinde örgütlenen siyasi oluşum “Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA)” adıyla kuruluş dilekçesini İçişleri Bakanlığı’na teslim etti. 90 kişilik kurucular kurulunda bir zamanlar Babacan gibi AK Parti hükümetlerinde bakanlık görevini üstlenen Sadullah Ergin, Nihat Ergün ve Selma Aliye Kavaf da yer aldı. Listedeki dikkat çeken isimlerden biri de geçtiğimiz aylarda AK Parti’den istifa eden İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu. Böylelikle DEVA, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) temsil edilmiş olacak.

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) kurucu lideri Ali Babacan

ORTAK BİR TÜRKİYE GELECEĞİ VURGUSU
DEVA Partisi lideri Ali Babacan, FOX TV’deki Çalar Saat Programı’nda siyasi yelpazenin tam merkezinde ana akım bir siyasi hareket olacaklarını belirtti. Geçmişte anlaşmanın ve mutabakata varmanın zor olduğunun altını çizen Babacan, her kesimden ve görüşten insanları “ortak bir Türkiye geleceği etrafında buluşturmayı” hedeflediklerini söyledi. Babacan, partinin programını 11 Mart Çarşamba günü Ankara Bilkent Otel’de gerçekleşecek tanıtım toplantısında açıklayacak.

KURUCULAR KURULUNDAKİ DİKKAT ÇEKEN İSİMLER
Çok sayıda AK Partili eski vekilin (Abdürrahim Aksoy, Ali İhsan Merdanoğlu, Abdurrahman Müfit Yetkin, Hasan Karal, Hatice Dudu Özkal, Kerem Altun, Medeni Yılmaz, Mehmet Emin Ekmen, Mustafa Nuri Akbulut ile Halil Özsoy), akademisyenin ve hukukçunun bulunduğu kurucular kurulu listesinde dikkat çeken isimlerden bazıları şöyle: Yazar Gülay Göktürk, MHP’de Alparslan Türkeş’in vefatı sonrası genel başkanlığa adaylığına koyan Ramiz Ongun, Mazlumder eski Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, emekli Korgeneral Mehmet Şanver ve KAGİDER kurucularından Sanem Oktar. Balıkesir Belediye Başkanlığı görevinden AK Parti yönetimince istifası istenen Ahmet Edip Uğur, AK Parti eski Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Muhammed İkbal Seyda da listede. Listedeki 90 kişiden 27’si kadın. Listenin yarısı kadın ve gençlerden oluşuyor.

BEŞİR ATALAY VE HAŞİM KILIÇ LİSTEDE YOK
AK Parti’nin geçmiş dönemdeki etkili bakanlarından Prof. Dr. Beşir Atalay’ın şahsi tercihiyle listeye dahil olmadığı; Prof. Dr. Osman Can’ın ise listeye yazılmadığı öğrenince hareketten ayrıldığını açıkladığı ifade ediliyor. Kuruluş aşamasına katkı sunanlardan Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Haşim Kılıç da listede yok.

DEVA PARTİSİ KURUCULAR KURULU LİSTESİ 

(Alfabetik sıralamaya göre)

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir