Connect with us

Türkiye Gündemi

“VOLKSWAGEN, TÜRKİYE YATIRIMINI ERTELEDİ” İDDİASI…

Reuters’in haberine göre Alman otomotiv devi Volkswagen, Manisa’da hayata geçirmeyi planladığı 1,3 milyar Euro’luk otomobil fabrikası yatırımını 2020 ortalarına kadar erteledi. 2019 Temmuz’da Volkwagen Grubu’nun, Manisa için verdiği yatırım kararında grubun CEO’su Herbert Diess’in Haziran 2019’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la yaptığı görüşmenin etkili olduğu belirtilmişti.

 

Otomotiv sanayinin önde gelen Alman şirketlerinden Volkswagen Grubu’nun (VW), Türkiye’de hayata geçirmeyi planladığı otomobil fabrikası yatırımını 2020 yılı ortalarına kadar ertelediği ileri sürüldü.

Reuters haber ajansı, firma kaynaklarına dayandırdığı haberinde yatırımın ertelendiğini duyurdu. Habere göre Reuters’e konuşan kaynak, “hala zamanımız var, yılın ortasına kadar kararımızı vereceğiz” dedi.

TÜRKİYE’NİN TEŞVİK POLİTİKASI KARARDA ETKİLİ OLMUŞTU
2019 Temmuz’da Volkwagen Grubu’nun, Manisa’ya 1,3 milyar Euro’luk yatırımla otomobil fabrikası kurmaya karar verdiği; bunda grubun CEO’su Herbert Diess’in Haziran 2019’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la yaptığı görüşmenin etkili olduğu belirtilmişti. Karar sürecine Türkiye’nin otomotiv sektörüne yönelik teşvik politikasının ve işçilik maliyetinin Doğru Avrupa ülkelerinden daha düşük olmasının da tesir ettiği dile getirilmişti.

Volkwagen CEO’su Herbert Diess

SON 22 YILIN EN BÜYÜK OTOMOTİV YATIRIMI
Eğer gerçekleşirse dünya devi firma, ülkemize kuracağı fabrikasında bünyesindeki Skoda ve Seat markalarını üretecek. Manisa’ya konuşlanacak fabrika 2022 yılında üretime başlayacak ve 4-5 bin kişi civarında istihdam sağlayacak. Türk otomotiv sektöründeki son 22 yılın en büyüğü niteliğindeki yatırımla yabancı sermayenin gözün yeniden Türkiye’ye çevrilecek.

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir